Przedszkole na Malince z dofinansowaniem unijnym

Kamień węgielny wmurowano pod powstające przedszkole przy ulicy Tarnopolskiej na osiedlu Malinka w Opolu. Jego budowa możliwa jest dzięki 6 milionom złotych, przekazanym przez marszałka województwa opolskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Przypomnijmy, że wcześniej bezskutecznie władze Opola zabiegały o pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jak zaznacza marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, pomoc dla miasta była oczywista i naturalna. – Wchodzimy w zaawansowaną część budowy nowego centrum integracyjno–przedszkolnego. Mam nadzieję, że takie miejsca jak to, będą zachęcać do tego, żeby rodziło się więcej dzieci. Takie inwestycje zachęcają do planowania swojej przyszłości właśnie tutaj w naszym województwie. Dzięki temu, że miasto realizuje wiele inwestycji, mogliśmy dołożyć kolejny swój wkład do tego projektu – mówi marszałek województwa Andrzej Buła.

Zaznaczmy, że budowa przedszkola ma pochłonąć 8 milionów złotych. Przygotowanych zostanie 125 miejsc dla dzieci. Prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski zaznacza, że wsparcie urzędu marszałkowskiego z pieniędzy unijnych powoduje, że jest to wspólna inwestycja. – Współpraca buduje, niezgoda rujnuje. Jako stolica województwa mamy poczucie, że sami wspieramy region i takie wsparcie otrzymujemy. To wsparcie opolskich rodzin. Opole to część województwa i cieszymy się z tej współpracy. Opole w ostatnich sześciu latach wydało na inwestycje  1 miliard 100 tysięcy złotych. Wiele z tych projektów udało się dzięki wsparciu ze strony marszałka województwa. Bardzo żałuję, że tego wsparcia odmówił nam rząd. Szkoda, że zabrakło z ich strony pieniędzy na politykę prorodzinną – zaznacza Arkadiusz Wiśniewski.

Jak zapowiada architekt i projektant Andrzej Zatwarnicki z pracowni Architop, budynek przedszkola ma mieć około 1100 metrów kwadratowych powierzchni, a obok powstanie plac zabaw i ogród. – Budynek jest parterowy, otwarty na projektowany ogród i przestrzeń zewnętrzną. Dzieci będą mieć wrażenie przebywania w ogrodzie. To będzie również zachęcało, aby wychowawcy chcieli przebywać na świeżym powietrzu. Dzieci będą czuć się tak, jakby były cały czas na wakacjach – mówi Andrzej Zatwarnicki. W przedszkolu będą pomieszczenia wspierające integrację dzieci i służące zajęciom sensorycznym i kompensacyjnym. Przedszkole zostało tak zaprojektowane, aby w godzinach popołudniowych korzystali z atrakcji mieszkańcy. Postawiono również na ekologię. Ogrzewanie budynku i podgrzanie wody będzie odbywać się dzięki ogniwom fotowoltaicznym. Zbierana będzie również deszczówka, która posłuży do podlewania terenów zielonych.

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy