Setki wydarzeń w regionie dzięki pieniądzom z Urzędu Marszałkowskiego

Pieniądze na sport, kulturę i turystykę podzielone. 1 milion 520 tysięcy złotych trafi do organizacji pozarządowych, które wzięły udział w otwartych konkursach, ogłaszanych przez zarząd województwa.

Milion  złotych na sport, 200 tysięcy złotych na kulturę i 320 tysięcy złotych na turystykę. Zarząd rozstrzygnął konkursy, dzięki którym będzie możliwe zorganizowanie m.in. 16. Festiwalu Opolskie Lamy, Opole Songwriters Festival, patroli Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym czy promocji województwa opolskiego w trakcie międzynarodowych targów turystycznych.

Największa pula pieniędzy przeznaczona zostanie na wspieranie kadr trenerskich, udział opolskich sportowców w zawodach czy wspieranie kultury fizycznej.

W przypadku sportu dofinansowanie otrzymało 50 zadań z 74 zgłoszonych do konkursu. Największe dotacje trafiają do: Akademickiego Związku Sportowego Politechniki Opolskiej, OKS Odra Opole, Ludowego Klubu Jeździeckiego Lewada i Klubu Sportowego Budowlani Opole.

Karol Wójcik, prezes Odra Opole podkreśla, że piłka nożna jest bardzo popularna, a jednocześnie pochłania najwięcej pieniędzy. – Każde wsparcie jest dla nas ważne. Budżety klubów w naszej lidze wahają się od 5 do 10 milionów złotych. Każde pieniądze są dla nas ważne – mówi Wójcik.

Andrzej Sałacki z Ludowego Klubu Jeździeckiego „Lewada” cieszy się z możliwości organizacji w ośrodku wielu wydarzeń o randze międzynarodowej.  – Międzynarodowa Federacja Jeździecka przyznała nam prawo do organizacji dwóch zawodów o randze międzynarodowej w tym prestiżowej edycji pucharu świata. To jest duża rzecz dla regionu – dodaje Sałacki.

W ramach turystyki z puli 320 tysięcy złotych największe dofinansowanie otrzymuje oddział WOPR w Opolu (93 tysiące złotych), Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna (90 tysięcy złotych) oraz oddziały PTTK województwa opolskiego (81 tysięcy złotych).

– Pilnujemy żeby nasze wystawiennictwo nie ograniczało się do folderów i przewodników, dbamy o urozmaicenie. Współpracujemy z członkami Izby Turystycznej. Magnesem przyciągającym do naszego stoiska na każdych targach są organizowane przez nas konkursy,  w trakcie których można wygrać weekendowe pobyty w hotelach. Organizujemy degustację „Oleskiej Śmietankówki”, piwa z browaru w Namysłowie czy słodyczy z fabryki „Cukry Nyskie”. Pilnujemy tego, aby nasze prezentacje były dynamiczne – mówi Piotr Mielec z OROT.

Stanisław Rakoczy, wicemarszałek województwa opolskiego mówi o znaczeniu turystyki. – Jest to ważna przynosząca znaczne dochody gałąź gospodarki w wieku kraj. Każdy turysta zostawia w regionie, który odwiedza pieniądze. Dzięki poprawie infrastruktury zdobywamy coraz większą rzeszę turystów.

W dziedzinie kultury organizatorzy festiwalu filmowego Opolskie Lamy otrzymali 25 tysięcy złotych. Tegoroczna edycja odbywać się będzie pod hasłem „Panoramy Kina Polskiego” i poświęcona zostanie problematyce polskiej kinematografii widzianej z różnych perspektyw.

Opolska Chorągiew ZHP w ramach obchodzenia w tym roku trzech rocznic: 100-lecia niepodległości, 20-lecia samorządu i 100-lecia ZHP włączy się w całoroczne wydarzenie organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego: „Polska-Samorząd-Wspólnota. – W trakcie zlotu harcerstwa w Gdańsku, który zostanie zorganizowany w sierpniu, postawimy regionalny pawilon. Codziennie będzie tam przechodziło około 15 tysięcy młodych ludzi z Polski i zagranicy. W samym regionie organizujemy wiele imprez na czele z rajdem „Wiosna” – mówi podharcmistrz Grzegorz Krzyśków, zastępca komendanta Chorągwi Opolskiej ZHP

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreśla, że pieniądze wydawane z budżetu województwa przeznaczane są nie tylko na infrastrukturę, ale również na to co jest niematerialne. – Inwestujemy w budowę dróg, szpitale, poprawę infrastruktury, z której na co dzień korzystamy. Ważne jest również to, aby pamiętać o tym, co sprawia nam przyjemność i pozwala realizować pasje i uatrakcyjniają czas wolny. 105 naszych  partnerów otrzymało dofinansowanie na organizacje imprez sportowych, kulturalnych czy turystycznych. To nie tylko beneficjenci otrzymują pieniądze, ale również my, mieszkańcy poprzez skorzystanie z ich oferty  – mówi Andrzej Buła.

Marszałek podkreśla, że te półtora miliona to nie jest koniec pieniędzy z budżetu na te dziedziny. – Wkrótce rusza Bardzo Młoda Kultura, w kwietniu będzie konkurs na ochronę zabytków, będzie konkurs na wkłady własne.

PW

Wykazy wszystkich dofinansowanych projektów w zakładkach poszczególnych konkursów na stronie http://bip.opolskie.pl/typy-tresci/otwarte-konkursy-ofert/

Informacja- konkurs kultura

Informacja – konkurs turystyka

Informacja – konkurs sport

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy