Piękna strażacka historia na kartach kronik

Na co dzień gaszą pożary, wspierają lokalnych mieszkańców, uczestniczą w festynach i pokazach, ale również …. piszą kroniki. Strażacy ochotnicy, bo to o nich mowa, z wielką starannością opisują codzienne wydarzenia, z pozoru zwyczajne, ale po wielu latach mające ogromną wartość. Dziś w Urzędzie Marszałkowskim wyróżniono najlepsze z nich.

W I Wojewódzkim Konkursie Kronik Ochotniczych Straży Pożarnych Opole 2018  wyróżniono najlepsze kroniki, które wyszły spod pióra opolskich strażaków ochotników. Najlepsze z nich będą reprezentowały Województwo Opolskie na etapie krajowym konkursu, który odbędzie się pod koniec września.

Do konkursu zgłoszono 14 kronik strażackich w 32 tomach. Najwięcej zgłoszeń, bo aż 8 wpłynęło z powiatu oleskiego (Bodzanowice, Chwiły, Cieciułów, Dalachów, Gorzów Śląski, Mostki, Radawie, Rudniki). Zgłoszono także 3 kroniki z powiatu strzeleckiego (Grodzisko, Kadłub oraz Warmątowice). Dwa zgłoszenia pochodziły z powiatu nyskiego (Dziewiętlice, Przełęk). Wpłynęła także jedna kronika z powiatu krapkowickiego (Ściborowice).

Celem konkursu jest pokazanie kronikarskiego dorobku ochotniczych straży pożarnych województwa opolskiego. Kroniki dokumentują historię i działalność jednostek oraz wiele wydarzeń z życia lokalnych społeczności. Kronikarze poświęcający swój czas na dokumentowanie historii pożarnictwa wykonują dobrą pracę, utrwalając dzień współczesny dla potomnych. Wyróżnione kroniki zostaną zgłoszone do konkursu ogólnopolskiego.

Konkurs bardzo pozytywnie postrzega wicemarszałek województwa Stanisław Rakoczy. – Cieszę się, że po raz pierwszy udało się zorganizować ten konkurs na poziomie wojewódzkim. OSP to bogata historia, pokazały to niedawne jubileusze, w których uczestniczyłem – 100-lecia, 120-lecia. Dokumenty źródłowe są niezwykle ważne. Nie trzeba ich szukać w kronice szkolnej czy parafialnej, mają ją druhowie u siebie w remizie. To wiedza wielu pokoleń strażaków – przyznał.

Alicja Szaforz-Gabor, prezes OSP Warmątowice swoją przygodę zaczęła 18 lat temu, jako licealistka. – Staram się je prowadzić skrzętnie, aby zapisać wszystkie ważne informacje. Bardzo się z tym związałam, obecnie zaczynam 5 księgę. To takie trochę moje “dzieci”. Czasem pamięć zawodzi, a kronika to wspaniałe źródło wspomnień, które mogę odświeżyć. Im starsze historie tym ciekawsze – zaznacza.

W Dalachowie kroniki prowadzi się już od kilku pokoleń, od daty założenia straży pożarnej przyznaje Józef Jabłoński, prezes tamtejszego OSP. – Mamy kronikarkę, która robi to w bardzo ciekawy sposób. Spisywane są wydarzenia związane z OSP i naszą miejscowością. Mamy piękną historię, bo aż 13 razy wygraliśmy zawody sportowo-pożarnicze, co oczywiście zostało zapisane na kartach kroniki. Znajdą się też ciekawostki, powszechnie nie znane – mówi.

Zgłoszonym kronikom przyjrzała się Komisja Konkursowa składająca się z historyków oraz zasłużonych strażaków-ochotników pod przewodnictwem dr Krzysztofa A. Latochy. Przy ocenie brano pod uwagę m.in. koncepcję kroniki i zakres problematyki wynikającej z funkcji realizowanych statutowo przez OSP i poszczególne oddziały ZOSP RP, stopień powiązania działalności OSP z problematyką funkcjonowania działalności lokalnych środowisk, poziom merytoryczny zapisów dokumentacyjnych, autentyczność i obiektywizm zapisków, poziom, forma zapisów i zakres ilustracji tekstów oraz poziom techniczny i estetyczny materiału ilustracyjnego.

Pierwsze miejsce zajęła OSP Przełęk (powiat nyski), II miejsce OSP Cieciułów (powiat oleski), III natomiast OSP Grodzisko (powiat strzelecki).

Nagrodę specjalną Dyrektora Archiwum Państwowego w Opolu otrzymali autorzy Kroniki Ochotniczej Straży Pożarnej w Radawiu (gmina Zębowice, powiat oleski).

Konkurs został zorganizowany przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego OSP RP pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego i przy wsparciu samorządu województwa opolskiego. Warto podkreślić, że pomysłodawcą idei organizowania wojewódzkiej edycji konkursu jest Andrzej Pyziak, przewodniczący Komisji Historycznej Oddziału Wojewódzkiego Związku, który promował konkurs wśród opolskich jednostek i czuwał na wszystkich etapach jego organizacji.

Warto dodać, ze w całym województwie opolskim działa 532 jednostki OSP, które skupiają prawie 20 tyś. ochotników.

Gratulujemy wszystkim wyróżnionym!

kk

Nasze serwisy