Żeby chodzili dla zdrowia

Seniorzy i diabetycy  z powiatu namysłowskiego otrzymali od marszałka województwa Andrzeja Buły kijki do nordic walking. To element projektu „Postaw zdrowie na nogi”.

Projekt „Postaw zdrowie na nogi” realizowany jest w ramach pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego właśnie w powiecie namysłowskim, a skierowany jest do osób chorych na cukrzycę. Janina Rudawska, jego autorka, członkini namysłowskiego stowarzyszenia diabetyków mówi, że celem tego projektu jest pokazanie, że z cukrzycą można sobie radzić, można z nią aktywnie żyć i cieszyć się tym życiem. – W projekcie zaplanowaliśmy turnus rehabilitacyjny z trzema zabiegami dziennie i opieką lekarską. Wszystko po to, by poprawić samopoczucie i kondycję osób z cukrzycą – mówi.  Elementem projektu był też zakup kijków do nordic walking, a potem nauka nowego sposobu chodzenia z kijkami, które pozwoli na kształtowanie właściwej postawy ciała, zapobiegającej wielu schorzeniom somatycznym. Właśnie te kijki uczestnikom projektu wręczył marszałek Andrzej Buła podczas spotkania w Namysłowie. – Jeśli naprawdę mam towarzyszyć wam w każdym waszym kroku po zdrowie, to mogę nie dać rady. Ale aby ten krok był bardziej stabilny,  aby był bardziej energiczny,  to przekazuję te  kijki – mówił. – Mam nadzieję, że zachęcą was do tego, by wstać z fotela i wybrać się na spacer – dodawał.

Marszałek także informował, że w  kolejnej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego  złożono kilka projektów z terenu powiatów namysłowskiego i kluczborskiego i zachęcał, żeby swoje projekty dobrze wypromować i zachęcić do głosowania na nie. Radna wojewódzka z Namysłowa, Jolanta Wilczyńska, która także wzięła udział w spotkaniu mówiła, że warto korzystać z możliwości, jakie daje Marszałkowski Budżet Obywatelski. – Warto się starać, bo to konkretne pieniądze na konkretne działania.  Każdy może się starać o to, co jest najbardziej potrzebne, co ważne w jego środowisku i otoczeniu.

Spotkanie diabetyków i seniorów było też okazją do wykładu i pokazów z zakresu ratownictwa medycznego, które przeprowadzili namysłowscy strażacy.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy