Będzie więcej atrakcji wokół zbiornika

Otoczenie wokół zbiornika retencyjnego pod Kluczborkiem staje się coraz atrakcyjniejsze. Władze regionu właśnie sprzedały gminie  budynek po Wojewódzkim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych Opolu. Działka wraz z budynkiem zostanie przeznaczona przede wszystkim na cele sportowo-rekreacyjne.

Przypomnijmy, że zbiornik retencyjny, który jest również atrakcją turystyczną i miejscem odpoczynku mieszkańców, został oddany w 2012 roku. Powstała tu plaża, wypożyczalnia sprzętu wodnego, plac zabaw, parking, ostatnio zaś  ścieżka pieszo-rowerowa. Zbiornik retencyjny w Ligocie Górnej ma powierzchnię 60 hektarów i przyjmie 1,5 miliona metrów sześciennych wody.

– Uczestniczę w tym procesie od samego początku. Jeszcze jako dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji walczyłem, aby był tutaj zbiornik retencyjny. Jako poseł uczestniczyłem w jego otwarciu, a dziś jako marszałek województwa, sprzedaję po preferencyjnej cenie budynek. Tutaj organizacje pozarządowe, seniorzy, uczniowie będą mogli się spotykać i rozmawiać np. o przyrodzie – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Burmistrz Kluczborka Jarosław Kielar cieszy się z zakupu. – To takie nasze kluczborskie morze. A w tym budynku będzie również część socjalna, jak i rekreacyjna. Tutaj mieszkańcy spędzają wolny czas, mają szereg atrakcji. Czekamy na zniesienie ograniczeń związanych z pandemią – dodaje Jarosław Kielar.

Członek zarządu województwa Stanisław Rakoczy podkreśla, że władze regionu kończą właśnie porządkowanie spraw majątkowych po likwidacji Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu. Niektórymi obiektami – jak tym budynkiem nad zbiornikiem – nie były zainteresowane Wody Polskie, które przejęły zadania i majątek po likwidowanej jednostce. – To dzięki decyzji radnych sejmiku mogliśmy ten obiekt sprzedać gminie po preferencyjnej cenie – dodaje. A ta decyzja, czyli uchwała sejmiku z lutego tego roku, pozwoliła na sprzedaż budynku z 50 % bonifikatą.

Przypomnijmy, że Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych zlikwidowany został z dniem 1 stycznia 2018 roku. Likwidacja jednostki została wymuszona centralnie, gdy powstały Wody Polskie, zajmujące się dziś gospodarką wodną. Dodajmy, że w zeszłym roku, dzięki dotacji unijnej, wybudowano i oddano mieszkańcom ścieżkę rowerową z Kluczborka, przez Ligotę Zamecką, aż do samej plaży.

PW

Link do uchwały sejmiku – tutaj

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy