To najlepsza lekcja historii

Obchody stulecia wybuchu III Powstania Śląskiego w regionie nadal trwają. Uczniowie szkół noszących imię Powstańców Śląskich, harcerze, miłośnicy dwóch kółek mogą uczestniczyć w wydarzeniach, które w wyjątkowy sposób przybliżają historię naszego regionu.

W piątek, 18 czerwca, młodzież że szkół noszących imię Powstańców Śląskich pielgrzymowała na Górę Świętej Anny. Pielgrzymkę zorganizowało Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny.  – To ważna lekcja historii i wyjątkowy sposób pokazania młodym, czym jest patriotyzm i przypomnienia, jak ważne są demokratyczne wartości – mówi marszałek Andrzej Buła, który objął to wydarzenie honorowym patronatem. Na powstańczej pielgrzymce pojawiali się uczniowie z województw opolskiego i śląskiego. Nie tylko wzięli udział w uroczystej mszy w annogórskiej bazylice, ale oddali hołd poległym, składając kwiaty i zapalając znicze na płynie pomnika.

Również harcerze z Opolskiej Chorągwi ZHP postanowili podczas swojego dorocznego zlotu w dniach od 18 do 20 czerwca uczcić pamięć powstańców. Tegoroczny zlot na Górze Świętej Anny odbywa się pod hasłem „ZrobiMY cud! Śladami Bohaterów Powstań Śląskich”. –  Podczas naszego zlotu odbywaliśmy promieniste wędrówki trasami szlaków i miejsc powstańczych, by spotkać się na Górze Świętej Anny, mogliśmy także wziąć udział w rekonstrukcyjnej, historycznej grze, przybliżającej historię i bohaterów powstań – opowiada Magdalena Lenartowicz, zastępca komendanta opolskiej chorągwi. Harcerzy na Górze Świętej Anny odwiedziła dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego UMWO Barbara Kamińska. – Niezmiernie się cieszę, że wspólnie z młodymi ludźmi mogliśmy upamiętnić te ważne dla naszej historii wydarzenia – podkreśla dodając, że to najlepsza lekcja patriotyzmu.

A już od przyszłego tygodnia nowa atrakcja, także z historią powstańczą w tle. Muzeum Czynu Powstańczego zaprasza miłośników dwóch kółek  na “Wycieczki rowerowe szlakiem miejsc pamięci i mogił powstańczych wokół Góry św. Anny”. – Wycieczki będą prowadziły trzema różnymi szlakami, w sumie obejmą 26 miejsc pamięci. Każda z nich rozpoczynać się będzie w innej lokalizacji: Koźle, Gogolin oraz Jaryszów. Trasy rowerowe będą wiodły urokliwymi zakątkami Parku Krajobrazowego Góra św. Anny – mówi Joanna Ojdana z Muzeum Śląska Opolskiego.  Jak dodaje, uczestnicy rajdów będą miały możliwość poznania miejsc pochówków powstańców śląskich oraz pomników upamiętniających wydarzenia z lat 1919-1921, a także oddania czci bohaterom walczącym o przyłączenie Górnego Śląska do Polski.

Wszystkie te rocznicowe wydarzenia odbywają się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Opolskiego.

VR

Nasze serwisy