Opolskie Święto Wolności

Kwiaty pod tablicą upamiętniającą 30. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku, happening wolnościowy czy debata historyczna – to tylko niektóre elementy opolskich obchodów Święta Wolności, w rocznicę wyborów parlamentarnych z 1989 roku.

Powinniśmy być dumni, że ta bezkrwawa rewolucja zapoczątkowała zmiany w całej Europie. Czerwcowe wybory zakończyły epokę komunizmu i dały początek III Rzeczpospolitej. Okazały się  punktem zwrotnym w najnowszej historii Europy.  Szkoda, że często ocena tamtych czasów zamiast łączyć – dzieli wielu spośród nas – mówi marszałek województwa Andrzej Buła.

W rocznicę tych wydarzeń, w samo południe pod tablicą upamiętniającą 30. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku na opolskim Placu Wolności członkowie zarządu województwaAndrzej Buła, Zuzanna Donath-Kasiura, Szymon Ogłaza i Antoni Konopka, władze Opola i wielu uczestników obchodów tej rocznicy złożyli kwiaty. Wśród uczestników byli m.in. poprzedni marszałkowie województwaStanisław Jałowiecki i Józef Sebesta.

A władze Opola i województwa przygotowały na ten dzień jeszcze wiele wydarzeń. Tuż po złożeniu kwiatów na opolskim rynku rozpoczął się happening wolnościowy, przygotowany przez Fundację im. Romana Kirsteina i Młodzieżową Radę Miasta. Jego kulminacją będzie mapping –projekcja wolnościowej animacji na ratuszu.

Na Uniwersytecie Opolskim i w Miejskiej Bibliotece Publicznej zaplanowano debaty z udziałem historyków, znawców najnowszej historii Polski. Mieszkańcy zaś mogą przez cały dzień zwiedzać Izbę Pamięci Solidarności przy ulicy Damrota.

– Naszym obowiązkiem jest przypominanie tego dnia i tej daty – to ważne dla prawdy historycznej i dla świadomości patriotycznej, zwłaszcza młodego pokolenia. Myśmy już w sierpniu 1989 roku mieli pierwszego, niekomunistycznego premiera, a w innych państwach Europy zmiany dopiero się zaczynały. Jedno jest pewne – gdyby nie wyniki tych wyborów, to być może ciągle, w Polsce i innych krajach, żylibyśmy jeszcze w starym systemie – podkreśla marszałek Andrzej Buła.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy