W setną rocznicę III Powstania Śląskiego – pamiętamy

Leśnica, Zdzieszowice, Zalesie Śląskie, Stare Siołkowice, Kędzierzyn Koźle czy Opole – to tylko niektóre z wielu miejsc, jakie w niedzielę 2 maja odwiedzili przedstawiciele samorządu województwa i samorządów lokalnych, by uczcić pamięć ofiar powstań śląskich. Tę pamięć uczczono także w Zakopanem.

W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku, 100 lat temu, wybuchło III Powstanie Śląskie. Marszałek  województwa  Andrzej Buła zaprosił samorządowców, polityków i mieszkańców do uczczenia pamięci o powstaniach poprzez złożenie w samo południe kwiatów w wielu miejscach pamięci w całym regionie.

– Tym upamiętnieniem chcielibyśmy nadać tej rocznicy wymiar symboliczny, który powinniśmy przekazać kolejnym pokoleniom – mówił marszałek Andrzej Buła w Dobrodzieniu.  – Ten symboliczny wymiar związany jest z naszym szacunkiem dla różnorodności, dla akceptacji ludzi, którzy nieraz mają inne poglądy. Żeby to, że jesteśmy różni, nie doprowadzało więcej do konfliktów, do walki. Od nas dorosłych, od nas urzędujących na różnych stanowiskach zależy, jaki damy przykład tego zrozumienia inności – mówił marszałek.

Marszałek podziękował też wszystkim, którzy odpowiedzieli na jego apel, aby w południe złożyć wiązanki kwiatów w miejscach związanych z pamięcią o powstaniach śląskich.

Miejsca, jakie odwiedzili  2 maja przedstawiciele samorządów to Dobrodzień,  Leśnica, Zalesie Śląskie, Góra św. Anny, Zdzieszowice, Opole, Popielów, Stare Siołkowice, Kędzierzyn-Koźle, Prudnik, Nysa,  Głuchołazy i Olszowa.

Na apel marszałka województwa opolskiego Andrzeja Buły odpowiedziało także Zakopane, gdzie na miejscowym cmentarzu pochowanych jest czterech powstańców. Władze miasta z burmistrzem Leszkiem Dorulą i potomkami jednego ze zmarłych, złożyły kwiaty na grobie. Pochowani na zakopiańskim cmentarzu Alfons Lorek, Władysław Cielecki, Adam Rychlik i Józef Bochenek należeli do grupy 40 ochotników z Zakopanego , którzy wzięli udział w III Powstaniu Śląskim i  brali udział w walkach o Górę Świętej Anny.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy