Spotkanie Marszałka z Konsulem Generalnym Węgier

Marszałek Województwa Opolskiego spotkał się z Konsulem Generalnym Węgier w Krakowie, dr Tiborem Gerencsérem, który rozpoczął swoją misję w Polsce we wrześniu 2020 roku.

Konsul dr Tibor Gerencsér rozpoczął swą misję w Polsce we wrześniu 2020 roku, ale przez zagrożenie epidemiczne nie miał do tej pory możliwości spotkania się z większością ważnych osób w swoim okręgu.

Podczas spotkania z marszałkiem Andrzejem Bułą rozmawiał m.in. o realizacji wspólnych projektów z wykorzystaniem wsparcia finansowego, jakie oferuje  Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

Ustalono, że po złagodzeniu obostrzeń wynikających z Covid-19 należy wrócić do dotychczasowych obszarów współpracy,  a więc wymiany młodzieżowej i sportowej, wzajemnej promocji turystycznej i kulinarnej. Konsul Gerencsér zaproponował również wspólne projekty w sferze gospodarki, obejmujące współpracę z partnerami również spoza naszego regionu partnerskiego. Rozmawiano o działaniach z zaangażowaniem samorządów lokalnych województwa opolskiego oraz współpracy bloggerów, a także organizacji przyszłych wizyt studyjnych. Konsul wysoko ocenił ponad 20-letni dorobek współpracy Województwa Opolskiego z Komitatem Fejer.

Podczas swojego pobytu w województwie opolskim konsul dr Tibor Gerencsér odwiedził również Nysę, gdzie spotkał się z samorządcami oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu, współpracującą od blisko 20 lat ze swoim odpowiednikiem w Szekesfehervar.

MF-DZP

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy