Konsul Francji odwiedziła województwo opolskie

To pierwsza wizyta oficjalna Konsul Generalnej Francji z Krakowa w naszym województwie. Anne Schmidt-Riou posiada duże doświadczenie dyplomatyczne. Pełniła misję m.in. w Słowenii, Wielkiej Brytanii czy Łotwie.

Podczas spotkania z udziałem marszałka województwa Andrzeja Buły i wicemarszałek Zuzanny Donath-Kasiury poruszono temat licznych inicjatyw pomiędzy współpracującymi od lat regionami: Województwem Opolskim i Burgundią – Franche-Comté. Podkreślono, że poza współpracą oficjalną obu regionów odbywa się wiele inicjatyw społecznych, kulturalnych, sportowych, edukacyjnych. Kontakt utrzymują samorządy, uczniowie, studenci, jednostki kultury czy przedsiębiorcy.

Jak mówiła wicemarszałek Zuzanna Donath–Kasiura, to właśnie bezpośrednie kontakty i społeczny wymiar wymiany doświadczeń jest tutaj najważniejszy. – W centrum oddziaływania jest człowiek, bezpośredni kontakt. Warto tu wspomnieć intensywną współpracę z Nadrenią-Palatynatem, która właśnie od wielu lat rozwija kontakty z francuskimi partnerami. Na bazie tych kontaktów nawiązała się i zintensyfikowała współpraca Województwa Opolskiego z Burgundią, która trwa i się rozwija – mówiła. Jak podkreślono, pandemia pokazała uniwersalne problemy obu regionów – ludzie pragną kontaktów międzyludzkich, priorytetem stało się zdrowie, także psychiczne. Wiele osób musiało zweryfikować swoje plany życie zawodowe. Poruszono także kwestie dostosowania kształcenia do obecnych wyzwań.

Wśród licznych inicjatyw obu regonów wspomnieć m.in. o Porozumieniu Czterostronnym pomiędzy Województwem Opolskim, francuską Burgundią, Krajem Środkowoczeskim i Nadrenią Palatynatem, studiach Europa Master, współpracy opolskiego Liceum Plastycznego czy Instytutu Sztuki z partnerami z Dijon i wspólnych konkursach, stażach dla młodzieży.

– Bardzo się cieszę, że mogłam przyjechać, poznać region i porozmawiać na ważne tematy. W Krakowie jestem od września ubiegłego roku, jednak sytuacja epidemiczna pozwoliła mi odwiedzić Państwa dopiero teraz. Natomiast odwiedziłam Opole jako turystka. Zarówno miasto jak i najbliższe okolice bardzo przypadły mi do gustu. Planuję kolejną podróż i odwiedzenie atrakcji Opolszczyzny – mówiła Konsul.

Anne Schmidt-Riou zaznaczyła także, że w Polsce francuskie firmy zatrudniają około 200 tys. pracowników. – To duża przestrzeń gospodarcza. W województwie małopolskim zwłaszcza w branży samochodowej i informatycznej – wyjaśniła. Jak dodała, bardzo pomocne organizacje skupiające przedsiębiorców z obu krajów m.in. Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa w Polsce.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy