Motory przedsiębiorczości

Pod patronatem marszałka województwa opolskiego rozpoczęła się w Centrum Nauka Biznes Politechniki Opolskiej XIX konferencja naukowa z cyklu „Rozwój regionalny”, poświęcona tym razem motorom przedsiębiorczości i innowacyjności w praktyce rozwoju regionalnego.

Do słowa „motory” nawiązał – inaugurując spotkanie – marszałek Andrzej Buła. – Zastanawiałem się – mówił – co jest paliwem dla motorów, co nadaje im napęd? Ten napęd, to ludzie. Głównie przedsiębiorcy, ich pomysły, innowacyjność, pracowitość, determinacja i odwaga, by podejmować trudne decyzje, zderzać się z konkurencją i trudnym rynkiem. To także urzędnicy, którzy służą pomocą. To potencjał naukowy, który współpracuje w rozwiązywaniu problemów technologicznych. Natomiast paliwo, to głównie fundusze europejskie, które pomagają w realizacji ważnych wyzwań gospodarczych. Łącznie w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 przeznaczyliśmy dla przedsiębiorców 46 proc. wszystkich funduszy – powiedział marszałek.

Prof. dr hab. Krzysztof Malik, Politechnika Opolska:

O przykładach dobrej współpracy w trójkącie: samorząd – biznes – nauka mówili zarówno przedstawiciele samorządów, jak i biznesu.

Tadeusz Kauch, burmistrz Ujazdu, gminy na terenie której powstała 500 hektarowa strefa gospodarcza, zdradzał, że do podjęcia się jej utworzenia skłoniła go sytuacja demograficzna, a przede wszystkim wyjazdy młodych ludzi za granicę w poszukiwaniu dobrej pracy. Dziś na terenie strefy funkcjonuje kilkanaście firm produkcyjnych i usługowych, powstało 2 tysiące nowych miejsc pracy, o dobrych warunkach socjalnych i płacowych. Burmistrz samokrytycznie przyznawał, że nie wie, czy podjąłby się kolejny raz takiego zadania, mając obecne doświadczenie i wiedzę o czyhających przeszkodach. – Zbudowanie infrastruktury technicznej w strefie, to była droga przez mękę. Niełatwo też było przekonać radę i mieszkańców, że przez kolejne lata zamiast na kulturę w gminie trzeba przeznaczać pieniądze budżetowe na media w strefie. A efekt w postaci powrotu młodych ludzi do kraju nie jest zbyt spektakularny, choć mogę powiedzieć, że wreszcie śpię spokojnie, bo ostateczny efekt finansowy jest na plus – bilansował Tadeusz Kauch.

Burmistrz zapowiedział więc, że teraz pieniądze z wpływów budżetowych chciałby wykorzystać na rozwój opieki nad seniorami. Powstaną miejsca całodziennej opieki, gdzie rodzina będzie mogła przywieźć starszą osobę i zostawić na kilka godzin, mając pewność, że krewny będzie miał opiekę specjalistów, weźmie na czas lekarstwa, nie stanie mu się nic złego. – To pozwoli opiekunom na bezstresową pracę – zapowiedział Tadeusz Kauch.

Wojciech Demski, przedstawiciel IFA GROUP, koncernu, który w Ujeździe produkować będzie nowoczesne oprzyrządowanie dla przemysłu motoryzacyjnego, mówił, że firma chce docelowo zatrudnić 400 osób oraz zainstalować tyle samo maszyn w kilku liniach produkcyjnych. Zdradzał, że o wyborze Ujazdu zadecydowało „otwarte serce, oko i ucho” burmistrza Kaucha, ale także dobra współpraca ze strzeleckim PUP, z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kędzierzynie-Koźlu, które przygotuje kadry oraz umowa z wydziałem mechanicznym Politechniki Opolskiej, dzięki której możliwa będzie realizacja projektów badawczych.

O współpracy z inwestorami oraz szkołami wyższymi opowiadał Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki – jednostki samorządu województwa. Zwracał uwagę, że dzięki pieniądzom unijnym, wiele opolskich firm rozbudowało swoje działy badawczo-rozwoje oraz podjęło współpracę z uczelniami i instytutami badawczymi. Jako przykład wymieniał Chespę, Explomet, IFA. OCRG zaś stara się odpowiadać na potrzeby firm, otacza je opieką pozainwestycyjną, współpracuje ze szkołami o profilu technicznym, by podpowiadać, jakie zawody mają przyszłość, inicjuje powstanie klas patronackich i kształcenie dualne, włącza się w projekt „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy”.

Dr hab. inż. Marcin Łuszczyk, prof. Politechniki Opolskiej:

W drugim dniu obrad naukowcy mówić będą o innowacyjności, inteligentnych specjalizacjach, inwestycjach zagranicznych.

MS/PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy