Porozmawiajmy o tym

W dniu 18 lutego odbyła się kolejna edycja wideokonferencji „Porozmawiajmy o tym!”. Tym razem na zaproszenie Biura Województwa Opolskiego w Moguncji oraz Związku Partnerstw Nadrenia-Palatynat/Porozumienie Czterostronne w konferencji uczestniczył  przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Rafał Bartek.

Planowane na godzinę spotkanie przedłużyło się o prawie 45 minut, a powodem były liczne pytania uczestników. Zasiedli oni przed komputerami nie tylko w wielu zakątkach Nadrenii-Palatynatu, ale także w innych regionach Niemiec, francuskim Dijon oraz oczywiście w wielu miejscowościach województwa opolskiego i Warszawie.

Rafał Bartek opowiadał  m.in. o władzy wykonawczej i ustawodawczej samorządu województwa opolskiego, działalności Sejmiku Województwa Opolskiego ze szczególnym uwzględnianiem współpracy międzynarodowej i działalności mniejszości niemieckiej w Polsce. Ponadto tematami spotkania były zagadnienia związane z oświatą w naszym regionie i znaczeniem nauki języka niemieckiego. Nie zabrakło również dyskusji dotyczącej realizacji projektów współpracy partnerskiej pomiędzy województwem opolskim a Nadrenią-Palatynatem, krajem środkowoczeskim i Burgundią – Franche-Comte.

Konferencja online zgromadziła wielu zainteresowanych współpracą międzynarodową. Wśród gości byli przedstawiciele Polonii, urzędów, instytucji, placówek oświatowych oraz organizacji zajmujących się na co dzień projektami partnerskimi. Byli też deputowani do Landtagu, w tym wiceprezydent Landtagu Nadrenii-Palatynatu Hans Josef Bracht, była konsul RFN w Opolu Birgit Fisel-Rösle oraz sekretarz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP Andrzej Dudziński.

PŁ – BWO

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy