Rekordowy 2020 rok na drogach wojewódzkich

To był rok wytężonej pracy na drogach wojewódzkich. Tak podsumował inwestycje Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego. Zdecydowana większość inwestycji nie byłaby możliwa bez wsparcia z Unii Europejskiej.

– To był dla nas bardzo wyjątkowy rok. Utrudnieniem była pandemia. Komplikowała ona nie tylko wykonawstwo, ale również uzyskiwanie zezwoleń i pozwoleń budowlanych. Mimo trudności udało się zrealizować wszystkie nasze plany. Zarząd województwa podjął wiele dodatkowych decyzji związanych z inwestycjami drogowymi. W tym roku wykonano około 50 zadań. Od napraw cząstkowych po budowę obwodnicy Dobrodzienia. Większość tych inwestycji dofinansowano w znacznej części z Unii Europejskiej – mówi członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza.

Wiele inwestycji drogowych

W siedmiu miejscowościach przebudowano i rozbudowano drogi wojewódzkie (za ponad 154 miliony złotych), przebudowano dwa mosty (za ponad 150 milionów złotych), zbudowano chodniki (za milion złotych). Za 15 milionów złotych wzmocniono nawierzchnię na 13 odcinkach dróg. Niewątpliwie największą tegoroczną inwestycją była budowa obwodnicy Dobrodzienia, która kosztowała 70 milionów złotych, kolejną co do wartości inwestycją była przebudowa drogi Ładza – Pokój, która kosztowała 19 milionów złotych, a trzecia w kolejności to przebudowa odcinka Głogówek – Szonów i przebudowa mostu w Kórnicy. Tutaj koszt inwestycji wyniósł 14 milionów 500 tysięcy złotych.

W tym roku przebudowano dwa mosty w Niewodnikach i Kubicach. Zbudowano również 12 km chodników i ścieżek pieszo – rowerowych. Za milion złotych wyremontowano chodniki w miejscowościach: Dobra, Ligota Prószkowska, Kędzierzyn – Koźle, Sucha Psina, Antoniów.

Rekordowy rok na drogach

– To rok rekordowy jak chodzi o wszystkie inwestycje. Proszę zauważyć, że mówiąc o przebudowach dróg, trzeba pamiętać, że były to kompleksowe prace – dodaje Szymon Ogłaza. Niewątpliwie ważne tegoroczne prace związane z poprawą dróg miały miejsce na odcinkach: Chrząszczyce – Złotniki, Branice – Niekazanice, Wilków, Łubniany – Brynica, Bierdzany – Szumirad, Uszyce – Wojsławice, Dobrzeń Wielki – Kup, Grodków – Kopice, Jasienica Dolna, Żywocice – Pietna, Dobra – Strzeleczki. Dodatkowo w Oleśnie miała miejsce przebudowa ulicy Konopnickiej i Kościuszki oraz leśny odcinek w Jaśkowicach.

To również rok oszczędności. Z zaplanowanych siedmiu odcinków nakładek drogowych, finalnie wyremontowano ich trzynaście. Chodzi o około kilometrowe odcinki.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy