Opolskie otwiera po remoncie kolejną drogę

Zakończony remont drogi między Dobrzeniem Wielkim a Kup powinien zadowolić nie tylko mieszkańców. To kontynuacja prac związanych z modernizacją całego przebiegu drogi  454. Pierwsze prace miały miejsce już w 2018 roku w Dobrzeniu Wielkim. Rok później wyremontowano, podobnie jak teraz 1,4 kilometra.

 

Za nami kolejny, trzeci etap, kończący przebudowę drogi z Kup do Dobrzenia Wielkiego. – To był odcinek prawie czterech kilometrów podzielony na trzy lata. Wspólnie z dofinansowaniem gminy Dobrzeń Wielki, udało się nie tylko wyremontować drogę, ale ją wzmocnić. Droga na odcinku leśnym jest wyniesiona. Wszystkie prace były możliwe dzięki pieniądzom pochodzącym z budżetu województwa opolskiego i wsparciu gminy – mówi Bartłomiej Horaczuk, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu. Podkreśla on, że ta droga wojewódzka, która etapami jest remontowana, to główny korytarz łączący północ z południem. – Przed nami kolejne wyzwanie związane z kolejnymi odcinkami tak aby ostatecznie wyremontować całą drogę do Namysłowa. – dodaje Bartłomiej Horaczuk.

1 milion 400 tysięcy złotych, to cały kosz remontu do którego 300 tysięcy dołożyła gmina.

Janusz Piątkowski, radny gminy Dobrzeń Wielki oraz sołtys Kup, cieszy się z remontu. – Dla mieszkańców jest to bardzo duża wygoda. Tędy do pracy dojeżdża bardzo dużo osób. Do tego jest to trasa do szpitala w Kup. Cieszę się też z perspektywy remontu ścieżki rowerowej wzdłuż lasu. Dziś jest ona w złym stanie. W przyszłym roku powinno to się zmienić – zaznacza Janusz Piątkowski.

Tomasz Trzaskowski właściciel firmy Vianko, która przeprowadziła remont drogi, zapewnia o zwiększeniu jej nośności. – Wymieniliśmy przebudowę, położyliśmy trzy warstwy masy i asfaltu. W bardzo dobrym stanie była podbudowa. Ta droga będzie służyła przez wiele lat. Asfalt jest dostosowany do ruchu samochodów ciężarowych, nie powinien ulegać zniszczeniu – zapewnia Tomasz Trzaskowski.

Wójt gminy Dobrzeń Wielki Piotr Szlapa zaznacza, że poprawił się komfort jazdy. – Teraz najważniejsze są remonty w naszej miejscowości. Przygotowujemy się właśnie do tych prac. Dołożyliśmy do tego odcinka 300 tysięcy złotych. To jest pokazanie z naszej strony, że jesteśmy otwarci na współpracę i wspólną pracę – dodaje Piotr Szlapa.

O tym, że prace zaczęły się w 2019 roku przypomina Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego. – Jest to część drogi wojewódzkiej nr 454. Udało się nam spiąć dwie miejscowości. Mamy zakończony etap tego remontu. Gmina Dobrzeń Wielki od początku wspierała ten remont. To jest niezwykle istotna droga i przeciążona ruchem – mówi Szymon Ogłaza. Zaznacza on, że w najbliższej przyszłości zostaną wybudowane jeszcze dodatkowe przejścia dla pieszych.

Oprócz samej drogi zostały wybudowane chodniki oraz zatoka autobusowa. Przypomnijmy, że w roku 2019 remontowano 1,4 kilometra drogi za prawie 1 milion 400 tysięcy złotych, a tę inwestycję dofinansowała gmina, dając na ten cel 200 tysięcy złotych.

PW

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy