W Popielowie są mieszkania dla potrzebujących

Stary niszczejący budynek w Popielowie został przebudowany i zaadoptowany na dwa mieszkania wspomagające. To pierwsza taka inwestycja w gminie Popielów w ramach unijnego projektu Nie-Sami-Dzielni.

Dwa mieszkania w wolnostojącym budynku w Popielowie będą dla tych, którzy potrzebują wsparcia i pomocy. Budynek, należący do gminy, znajduje się na tyłach miejscowego ośrodka zdrowia.  Jak mówi Sybilla Stelmach, wójt gminy Popielów, budynek ma powierzchnię około 70 m2. To oznacza, że każde z mieszkań ma około 30 metrów kwadratowych. Przyszli mieszkańcy w każdym mają do dyspozycji pokój, aneks kuchenny i łazienkę. Przebudowa kosztowała 320 tysięcy złotych. Gmina do inwestycji dołożyła 90 tysięcy złotych.

Budynek połączony jest z tarasem i ogrodem. Oprócz pobytu stałego, możliwy jest również pobyt czasowy. – Mieszkania są przeznaczone dla osób starszych i schorowanych. Rekrutacja potrwa do końca miesiąca i wtedy okaże się, kto tutaj zamieszka. W naszej gminie jest wiele osób niepełnosprawnych, które mogą samodzielnie funkcjonować. To stanowi alternatywę dla Domów Pomocy Społecznej – opowiada Sybilla Stelmach.

Jak dodaje Agnieszka Gabruk, wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu, to kolejne mieszkania, które zostały oddane w ręce potrzebujących w województwie opolskim. – Mamy 13 mieszkań wspomaganych i 10 mieszkań chronionych dla usamodzielniających się. Projekt Nie-Sami-Dzielni wspomaga ludzi w różnych aspektach, od pomocy, po tworzenie infrastruktury – opowiada Agnieszka Gabruk. Dodaje, że mieszkania są szansą na to, żeby potrzebujący znaleźli opiekę w miejscu, w którym mieszkają od lat.

Członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza, który uczestniczył w otwarciu mieszkań  zaznacza, że budynek jest bardzo estetyczny. – Robi to ogromne wrażenie. Te mieszkania służą tym, którzy nie dadzą sobie rady bez pomocy. ROPS doskonale opisał program: Nie-Sami-Dzielni. To opisuje całość tej pomocy. Tutaj będzie się żyło dobrze, a mieszkańcy będą mieć świadomość pomocy.

O tym, że to pierwsze mieszkania w budynku wolnostojącym mówi dyrektor ośrodka pomoc społecznej Barbara Piekarek. – To jest pierwszy tego typu budynek w naszej gminie. Tutaj nie tylko będą mieszkać osoby potrzebujące, ale zapewnimy im opiekę i wsparcie. Każdego dnia będą mogły one liczyć na odwiedzimy naszego pracownika, który dodatkowo będzie je wspierał – opowiada.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy