Dwa odcinki drogi 409 do przebudowy

Odcinki drogi wojewódzkiej nr 409 z Dobrej do Strzeleczek oraz z Zieliny do Kujaw doczekały się przebudowy. W Strzeleczkach właśnie podpisano umowy na te inwestycje.

– Droga 409 to jedna z ważniejszych dróg wojewódzkich – podkreśla członek zarządu województwa Szymon Ogłaza.  – Dlatego cieszy, że to aż dwie umowy. Jedna z tych inwestycji to taka typowa inwestycja „nawierzchniowa”, ale druga jest już dużo większa, obejmuje też przebudowę obiektów mostowych.

Częstochowski DROG-BUD ma do listopada wyremontować około 1300 m drogi z Dobrej do Strzeleczek. Na całym odcinku będzie  wymieniona nawierzchnia, zostanie także  wzmocniona konstrukcja drogi i będą wzmocnione pobocza. Całość ma się zamknąć w kwocie niespełna 984 tysiące złotych.

Dużo większą inwestycję zaplanowano na odcinku z Zieliny do Kujaw. Odcinek drogi do przebudowy jest krótszy, ale w planie jest przebudowa przepustów w obydwu miejscowościach, kładki dla pieszych w Zielinie i mostu w Kujawach. Całość będzie kosztować ponad 7 milionów 155 tysięcy złotych.

Spółka REMOST z Olesna, która będzie wykonawcą tej przebudowy, ma ją zakończyć  w październiku przyszłego roku. Tutaj będą też przebudowane skrzyżowania z drogami podporządkowanymi, powstanie ciąg pieszo-rowerowy na długości niemal 750 metrów i półkilometrowy chodnik dla pieszych. Będą cztery przejścia dla pieszych oraz nowe oświetlenie uliczne. Prezes REMOSTU Henryk Mrozek informuje, że w przyszłym roku będzie konieczne zamknięcie drogi.  – Myślimy, że może to nastąpić w lutym. Wszystko zależne jest od warunków atmosferycznych – dodaje.

Jak mówi starosta krapkowicki Maciej Sonik, obydwa zadania są bardzo ważne. – Te drogi przebiegają w poprzek powiatu krapkowickiego, a zatem będą z nich korzystać mieszkańcy całego powiatu i wszyscy przyjeżdżający. Ale najważniejsze jest to, że to są kolejne elementy domknięcia układanki remontu dróg na terenie gminy Strzeleczki – dodaje starosta. Radości nie ukrywa wójt Marek Pietruszka: – Ta droga ma dla nas ogromne znaczenie, bo to główny trakt, którym poruszają się turyści z węzła autostradowego Gogolin do perełki Opolszczyzny – zamku w Mosznej.  Bardzo się cieszę, że znalazły się tak ogromne środki, które zostaną przeznaczone na jej remont.

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy