Dodatkowe pieniądze na termomodernizację

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podpisał aneks do umowy z przedstawicielami  trzech samorządów z Subregionu Kędzierzyńsko – Strzeleckiego. To pozwoli na dalsze prace związane z termomodernizacją w budynkach użyteczności publicznej.

Cześć prac już została zakończona, inne są w trakcie, a są też te planowane. Dzięki dodatkowej dotacji 800 000 złotych np. w Reńskiej Wsi została odnowiona szkoła. Zastępca wójta Jan Domek podkreśla, że każde dodatkowe pieniądze, które wspierają działania gminy, są bardzo potrzebne. – Zespół szkolno-przedszkolny przechodził termomodernizację. Budynek podłączamy do sieci gazowej. Mamy gotowy projekt, dziś otrzymujemy dodatkowy bonus w postaci 36 tysięcy złotych. Pieniądze te zostaną wydane m.in. na zakup ekologicznego kotła – dodaje. Natomiast gmina Zawadzkie otrzymała dodatkowe 331 440 złotych. Z tych pieniędzy cieszy się burmistrz Mariusz Stachowski: – Będziemy kontynuować remont hali sportowej. Okazało się, że musimy jeszcze poprawić konstrukcję dachu. To dodatkowy milion złotych. Dzięki pieniądzom otrzymanym od marszałka województwa będziemy w stanie dokończyć te prace – mówi. Wyjaśnijmy, że to w trakcie prowadzonych prac okazało się, że nośność dachu jest niewystarczająca. – Do tej pory zamontowano już pompy ciepła, hala przeszła remont, wymieniono okna, zamontowano nowoczesny system ogrzewania – dodaje Mariusz Stachowski.

Starosta strzelecki Józef Swaczyna pieniądze przekaże na remont Domu Pomocy Społecznej w Szymiszowie. – Te pieniądze bardzo nas cieszą. Otrzymujemy dodatkową kwotę do tej inwestycji. Jest to obiekt zabytkowy. Całość remontu pochłonie około 9 milionów złotych, a dzisiejszy aneks daje nam dodatkowe 430 000 złotych – mówi starosta.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła mówi o wielu aspektach termomodernizacji. – Mówimy o projekcie partnerskim. To 14 inwestycji, które  wpływają na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, zwiększenie komfortu z korzystania z tych budynków, a  do tego dochodzi otoczenie, odnowiona elewacja. Dzięki temu zmienia się przestrzeń wokół nas. Dziś podpisujemy aneks do trzech inwestycji. Wszystko związane jest z tym, że zarządzamy bardzo efektywnie i dynamicznie funduszami europejskimi, więc zdecydowaliśmy się na to dofinansowanie – zaznacza marszałek Andrzej Buła.

Przypomnijmy, że Subregion Kędzierzyńsko-Strzelecki otrzymał pieniądze, dzięki którym prowadzone są prace termomodernizacyjne w budynkach  użyteczności publicznej. To projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, a jego całkowita wartość przekracza 30 mln zł.

W projekcie, oprócz Kędzierzyna-Koźla, bierze udział 11 partnerów, z których większość zakończyła już realizację swoich zadań. W ramach projektu docelowo planowana jest termomodernizacja 15 budynków użyteczności publicznej.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy