Dzieci budują swoje miasto

Już po raz kolejny dzieci budują w Raszowej miasto swoich marzeń. Mini Miasto to inicjatywa stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae, którą  – jak co roku – patronatem honorowym objął Marszałek Województwa Opolskiego.

Stowarzyszenie po raz ósmy zaprosiło dzieci do zbudowania własnego miasta, które w tym roku, ze względów epidemiologicznych, jest nieco mniejsze, bo i mniej ludzi może gościć w jego murach. Z tych samych względów w tegorocznej edycji nie uczestniczą młodzi ludzie z zagranicy. Małgorzata  Wysdak, prezes stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae, podkreśla, że Raszowa w gminie Tarnów Opolski to szczególne miejsce. – Tu powstaje jedyne takie miasto, którego prawa ustalają dzieci i dzieci je budują na zasadach demokracji. Przez cały tydzień tworzą coś wspaniałego i wyjątkowego w regionie – mówi. – Dzieci się uczą tutaj samorządności, przedsiębiorczości, wszystkiego, co jest związane z dorosłym życiem. Ja się tylko mogę cieszyć, że to wszystkie dzieje się w naszej gminie – dodaje wójt Tarnowa Opolskiego Krzysztof Mutz.

Spielstadt 2020 i jego mieszkańców  – z koszem upominków – odwiedził wicemarszałek Roman Kolek, który mówi, że Mini Miasto to piękna inicjatywa, która integruje dzieci i młodzież, przyjeżdżające na te kilka dni. – Angażują się w różne projekty i dziś nam pokazują, czego dokonali. Przyjeżdżając tu chcą się komunikować, chcą rozwijać własne talenty, kreują własną rzeczywistość Warto to zobaczyć – dodaje i podkreśla, że wielkim walorem tego projektu jest integracja.  – Mini Miasto trwale wpisało się w projekty regionalne i ta inicjatywa pokazuje, że młodzi ludzie chcą się integrować, a tu integruje się mniejszość z większością.

W tegorocznej półkolonii uczestniczy około setki dzieci, a celem jest zawsze nauka demokracji i współpracy. To także wspieranie dwujęzyczności. Dzieci poznają różne zawody i mogą się sprawdzić w nowych rolach. Codziennie rano podejmują decyzje, związane z funkcjonowaniem swojego miasta. Jest więc ratusz, jest szpital, ale są także sfery artystyczna i budowlana. Dziećmi opiekują się m.in. wolontariusze. Nikola Dworakowska, jedna z wolontariuszek – koordynatorek strefy budowlanej  mówi, że w tym roku obszar budowlany to świat bajek i baśni oraz świat przyszłości. – Budujemy z dostępnych materiałów, a jak widać, dzieci są bardzo kreatywne, są inicjatorami i głównymi wykonawcami tych budowli.  Powstaje tu m.in. wieża z okiem Saurona z Władcy Pierścieni, jest domek Alicji z Krainy Czarów, jest Akademia Pana Kleksa. A dzieci cały czas mają głowy pełne pomysłów.

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy