Połowa kadencji samorządu za nami

Za nami połowa pięcioletniej kadencji samorządu województwa opolskiego. Choć minęło już dwa i pół roku, to jednak większość spraw przykryła pandemia i to, w jaki sposób radziliśmy sobie z jej skutkami – także tutaj, w naszym regionie. Pokazaliśmy, że w trudnym czasie możemy nawzajem na siebie liczyć.

– Już ponad rok naszym działaniom towarzyszy hasło „Opolskie się wspiera”. W takim  trudnym czasie okazuje się, jacy naprawdę jesteśmy. A przez te ostatnie kilkanaście miesięcy nie tylko zdaliśmy egzamin z odpowiedzialności, ale przede wszystkim nauczyliśmy się dobrej współpracy – mówi marszałek województwa Andrzej Buła. – W ostatnim czasie naszą troską było zapewnienie mieszkańcom  bezpieczeństwa – zdrowotnego, społecznego, edukacyjnego i ekonomicznego. I dzięki tej dobrej współpracy udało nam się osiągać zamierzone cele – podkreśla marszałek.

Przekazaliśmy 132 miliony zł na pomoc dla wszystkich szpitali w regionie, kupiliśmy nowoczesny sprzęt i środki ochrony osobistej.

Zatrudniliśmy 152 kurierów społecznych, którzy wspierali 3200 samotnych i potrzebujących opieki osób. Zapłaciliśmy za ponad 220 tysięcy posiłków dla takich osób.

Pomogliśmy około 10 tysiącom nauczycieli, przekazując laptopy 512 szkołom podstawowym, 45 liceom oraz 62 szkołom zawodowym

Pomogliśmy 1740 przedsiębiorcom, przekazując im m.in. dotacje i pożyczki.

Ale praca samorządu to nie tylko walka z pandemią. W naszych działaniach dbamy o wszystkie sfery życia mieszkańców. Już ponad 15 lat jesteśmy w Unii Europejskiej. Ta obecność to m.in. tysiące projektów, dofinansowanych z funduszy unijnych. W województwie opolskim od  2004 roku zrealizowano ich ponad 12 tysięcy.

W latach 2019-2020 podpisaliśmy w Regionalnym Programie Operacyjnym niemal 690 umów, których całkowita wartość przekroczyła 1 miliard 562 miliony złotych.

Zajmujemy się m.in. tym, żeby te fundusze były wydawane z korzyścią dla mieszkańców regionu. Robimy wszystko, żeby były one blisko ludzi, żeby ich wspierały, żeby pomagały w tworzeniu nowych miejsc pracy, zakładaniu działalności gospodarczej, żeby pomogły im się leczyć w super nowoczesnych warunkach, żeby mogli z nich korzystać nauczyciele i uczniowie, osoby starsze i niesamodzielne. Ponad 71 tysięcy osób objęliśmy usługami zdrowotnymi w nowoczesnych placówkach.

Nasz region to około 950 kilometrów dróg wojewódzkich. Te drogi to coraz większy komfort jazdy i poprawiające się bezpieczeństwo dla kierowców, bo ostatnie lata to ogromne roboty na tych ważnych szlakach komunikacyjnych.

Wybudowaliśmy ponad  121 km ścieżek rowerowych oraz ponad 83 km dróg w województwie.

 Systematycznie zwiększamy dofinansowanie kultury, sportu czy współpracy z organizacjami pozarządowymi. Czas pandemii wpłynął na zadania edukacyjne samorządu województwa. Samorząd szybko odpowiedział  na sytuację szkół,  zmuszonych do prowadzenia wirtualnych zajęć. Nauczyciele zostali wyposażeni w nowe kompetencje, wiedzę i sprzęt. Dzięki naszym projektom 619 szkół w całym województwie otrzymało wsparcie, dostając sprzęt i wyposażenie do prowadzenia nauki zdalnej.

Teraz pracujemy na strategią rozwoju województwa, najważniejszym dokumentem dla przyszłości regionu. Mówimy w niej o cenionej jakości życia, którą rozumiemy wieloaspektowo – od troski o rodzinę, miejsca pracy i czas wypoczynku. To nasz plan na lepszą przyszłość całego regionu, a dzięki temu szansa na realizację kolejnych projektów i na kolejny zastrzyk finansowy z Unii Europejskiej.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy