Dwie gminy i powiat z umowami   

Gminy Radłów i Wilków oraz Powiat Opolski to kolejne samorządy, które podpisały umowy i otrzymają z budżetu województwa pieniądze, pochodzące z opłat wnoszonych przez inwestorów za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej.  Przypomnijmy, że w sumie w tym roku zarząd województwa rozdysponował z tego tytułu ponad 4 miliony 177 tysięcy złotych.

Gminy za te pieniądze mogą dofinansować budowę lub przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Jak podkreśla marszałek Andrzej Buła, to dobry instrument finansowy na modernizację tych dróg, którymi dojeżdżają na pola rolnicy. – W tym roku mamy na ten cel sporą sumę i dzięki temu mogliśmy dofinansować niemal wszystkie złożone przez gminy wnioski – mówi marszałek i dodaje, że od 2013 roku samorząd województwa za ponad 27 milionów złotych pomógł w przebudowie i remoncie około 156 kilometrów dróg dojazdowych do pól.

W gminie Wilków zbudowany będzie kilometrowy odcinek drogi w Idzikowicach, zaś w gminie Radłów dotacja będzie przeznaczona na podobny odcinek drogi w Kościelisku. Wójt Radłowa Włodzimierz Kierat mówi, że to bardzo potrzebna droga. – Prace już trwają, a dofinansowanie pozwoli nam na szybie sfinalizowanie drogi, tak długo oczekiwanej przez mieszkańców – dodaje.

W sumie  roku 2020 zrealizowane będą inwestycje w 24 gminach  – to kolejne 17,5 kilometra dróg  dojazdowych do gruntów rolnych na terenie województwa opolskiego.

W tym roku 2020  także sześć samorządów powiatowych otrzyma w sumie  ponad 143 600 zł na zakup sprzętu informatycznego oraz oprogramowania, niezbędnego do prowadzenia spraw ochrony gruntów rolnych oraz zakładania i aktualizowania operatów ewidencji gruntów otrzyma. Jednym z tych samorządów jest powiat opolski. Za otrzymane pieniądze urzędnicy otrzymają nowe komputery wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem. Starosta Henryk Lakwa podkreśla, że powiat cieszy się z każdego dofinansowania. – Te 12 tysięcy złotych to pełne wyposażenie trzech stanowisk pracy do ewidencji gruntów – dodaje starosta.

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy