Pierwsze w tym roku umowy na unijne dotacje dla firm

Pierwsze w tym roku umowy w sprawie przyznania unijnych dotacji firmom podpisano 7 czerwca w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki. Dotyczyły one nowych usług i produktów w MSP na obszarach przygranicznych oraz wprowadzania nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych.

– Nabór „Wsparcie TIK w przedsiębiorstwach”, czyli na nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne cieszył się jak dotąd rekordowo dużą popularnością wśród firm w tej perspektywie unijnej – mówił na konferencji prasowej zorganizowanej przy okazji podpisania umów dyrektor OCRG Roland Wrzeciono. – W jego ramach przedsiębiorcy złożyli aż 127 wniosków o wsparcie, a zarząd województwa opolskiego wybrał do dofinansowania 44 z nich.

Dwie pierwsze umowy w ramach tego naboru podpisano 7 czerwca w OCRG z Przedsiębiorstwem EL12 oraz firmą ECONSULTING Natalia Czopik. Przedsiębiorstwo EL12 z Opola dofinansowanie w kwocie ponad 113,6 tys. zł przeznaczy na rozwój technologii informacyjnych i komunikacyjnych; ECONSULTING wsparcie w wysokości prawie 307,6 tys. zł – na zakup i wdrożenie innowacyjnego narzędzia CSRaport – zaawansowanego technologicznie systemu z zakresu analityki biznesowej w aspekcie społecznej odpowiedzialności biznesu. Projekt ten ma być realizowany w Strzelcach Opolskich.

Członek zarządu Przedsiębiorstwa EL12 Regina Dajczak wyjaśniała, że projekt jej firmy dotyczy obsługi klientów. EL12 wprowadza czytniki kodów kreskowych, którymi posługuje się obsługa firmy. Dzięki nim można np. sprawdzić ile towaru jest na stanie w każdym z 10 oddziałów firmy, jakie są parametry techniczne danego produktu i jakie ma on zastosowania. – Jeśli danego produktu nie mamy w Opolu, to można go ściągnąć np. z oddziału w Gdyni i wysłać klientowi. Usprawnia to zatem obsługę klienta i sprzedaż – wyjaśniała Regina Dajczak.

Szymon Czopik z ECONSULTING wyjaśnił z kolei, że projekt reprezentowanej przez niego firmy polega na wdrożeniu innowacyjnego narzędzia wspomagającego zarządzanie CSR, czyli społeczną odpowiedzialnością biznesu w przedsiębiorstwach. – W ramach projektu będziemy oferować dwie funkcjonalności. Pierwsza to audytowanie społecznej odpowiedzialności w danej firmie, która polega na sprawdzeniu jak dane praktyki w przedsiębiorstwie odnoszą się do norm i standardów w tym zakresie. Druga to wspomaganie raportowania społecznej odpowiedzialności biznesu – tłumaczył. Zaznaczył przy tym, że druga z oferowanych funkcjonalności nabiera szczególnego znaczenia w perspektywie wprowadzenia przez Unię Europejską dyrektywy nakazującej niektórym przedsiębiorstwom przedstawianie sprawozdań nie tylko finansowych, ale również niefinansowych, które odnoszą się do CSR, np. do spraw ekologicznych, środowiskowych, przeciwdziałaniu łapówkarstwu w firmach czy w sprawach pracowniczych.

Kolejnym podpisanym dokumentem była umowa z Fabryką Armatury Przemysłowej WAKMET, która dostała dofinansowanie w ramach naboru na nowe usługi i produkty w MSP. Jej projekt dotyczyć będzie wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji, której celem jest wprowadzenie do oferty firmy armatury do automatycznej regulacji przepływów mediów w warunkach nadkrytycznych. Cały projekt wart jest ponad 1,4 mln zł, a dofinansowanie w ramach naboru wyniesie 805 tys. zł.

Pełnomocnik firmy WAKMET Filip Wilczyński wyjaśniał, że reprezentowanego przez niego przedsiębiorstwo to producent armatury przemysłowej wysokoparametrowej. – Dostarczamy zawory, najczęściej zawory regulujące przepływ, często w elektrowniach czy energetyce konwencjonalnej, ale również dla przemysłu chemicznego czy petrochemii – mówił. W odniesieniu do dofinansowanego projektu tłumaczył, że ma on docelowo pomóc firmie dotrzeć na nowy rynek i stać się jeszcze bardziej konkurencyjną.

Ogółem przyznane 44 firmom w ramach naboru na nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne wsparcie wyniesie prawie 12,7 mln zł, a całkowita wartość rozwiązań teleinformatycznych, które chcą wdrożyć lub stworzyć te firmy to prawie 26,5 mln zł. Nabór skierowany był do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

W naborze na nowe usługi i produkty w MSP ogłoszonym w ubiegłym roku mogły brać udział mikro, małe i średnie firmy z powiatów nyskiego, prudnickiego i głubczyckiego. Ogółem złożonych w nim zostało 40 wniosków. Zarząd województwa opolskiego do dofinansowania przyjął 15 z nich. Ogólna pula przyznanego wsparcia to prawie 14,6 mln zł.

KK-OCRG

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy