Aktywna sobota w gminie Dobrzeń Wielki

Piękna pogoda i projekty Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej i Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego przyciągnęły wielu mieszkańców Kup i Dobrzenia Małego. Sobotnie wydarzenia w gminie Dobrzeń Wielki odwiedził marszałek Andrzej Buła.

Nowy plac zabaw w Kup

Dopiero początek wakacji, a dzieci w Kup mają już swój plac zabaw . W jego urządzeniu pomogła  Marszałkowska Inicjatywa Sołecka pomogła. W sobotę, razem z marszałkiem Andrzejem Bułą, wójtem gminy Dobrzeń Wielki Piotrem Szlapą, sołtysem Kup Januszem Piontkowskim i radnym województwa Hubertem Kołodziejem  uroczyście  otwarto ten plac. Ale, rzecz jasna, najważniejsze były dzieci, które praktycznie sprawdziły, jak działają zamontowane na placu atrakcje.

Sołtys Kup Janusz Piontkowski cieszył się podczas otwarcia placu i mówił, że MIS to wspaniała inicjatywa, która powinna być kontynuowana, a takie projekty, jak ten plac, powinny powstawać w wielu miejscowościach. Marszałek podkreślał, że jeśli na wsi tworzy się takie miejsca, to aż bardziej chce się w takich miejscowościach mieszkać.  – A my jako samorząd województwa pozwalamy się rozwijać tej obywatelskości, która pomaga w ich powstawaniu, tworząc m.in. Marszałkowską Inicjatywę Sołecką, a wcześniej Marszałkowski Budżet Obywatelski – mówił Andrzej Buła.

Kuchnia pełna czarów

W Dobrzeniu Małym w sobotę również  rządziła  Marszałkowska Inicjatywa Sołecka. Warsztaty kulinarne „Gotuj z natury” z udziałem Pracowni smaków pod okiem kucharza Patryka Buchty przypomniały tradycyjne potrawy kuchni śląskiej,  połączonej z nowoczesnymi trendami. Było pachnąco, smacznie i kolorowo! Potrawy przygotowali także goście honorowi – marszałek Andrzej Buła i członek zarządu województwa Szymon Ogłaza, a także  wójt Piotr Szlapa. – Nigdy nie używałem w kuchni chemii, a tutaj tak. I na dodatek sami robimy mozarellę – mówił Szymon Ogłaza, podkreślając świetną atmosferę, a przede wszystkim doskonały pomysł mieszkańców na wielopokoleniowa integrację. Marszałek Andrzej Buła z wójtem zaś przyznawali, że podczas tych warsztatów pełnią jedynie rolę pomocników przy Szymonie Ogłazie, który od razu stał się szefem tej wspólnej kuchni.

Sołtys Dobrzenia Małego Jan Kołodziej mówił, że podobne warsztaty kulinarne są organizowane w tej miejscowości już kolejny raz i zawsze cieszyły się powodzeniem.  – W pierwszej części mamy warsztaty kulinarne, a po przerwie będą cukiernicze – informował.

To jedno z wydarzeń, zaplanowanych przez mieszkańców wsi w ramach projektu „Imprezy wielopokoleniowe”, który otrzymał dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego.

Obydwie inicjatywy  – w Kup i Dobrzeniu Małym – zostały dofinansowane po 5000 złotych każda, a gmina do każdej dołożyła kolejne 1000 zł. Dzięki temu szczęśliwie udało się je zrealizować.

Sprzęt dla strażaków

Dzięki projektowi „Aktywna  integracja  – łączy nas Odra” z  Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego strażacy ochotnicy z gminy  Dobrzeń Wielki i powiatu opolskiego dostali  sprzęt do ratowania zdrowia i życia za ponad 30 000 złotych.  Wręczył do uroczyście w sobotę marszałek Andrzej Buła strażakom w Dobrzeniu Małym To m.in. specjalistyczna poduszka pneumatyczna do podnoszenia pojazdów przy wypadku, prądownica wysokociśnieniowa wraz z lancą do gaszenia pomieszczeń i pojazdów bez konieczności otwierania,  najaśnice do oświetlenia miejsca akcji i detektory prądu przemiennego hot stick.

Jeden z autorów projektu Gerard Halama mówi, że zakup sprzętu to jedynie część projektu. Drugą częścią miały być zawody sportowo-pożarnicze, które ze względu na sytuację epidemiologiczną nie mogły się odbyć. – Ale na pewno spotkamy się na nich za rok – zapewnia Gerard Halama.

A marszałek Andrzej Buła przekazując  ten sprzęt przypomniał,  że już wkrótce wszystkie jednostki OSP w regionie otrzymają pakiety ochronne, aby strażacy byli w pełni zabezpieczeni przed koronawirusem. – Już jesteśmy po przetargu, wiec niebawem sprzęt będzie kupiony – zapewniał marszałek.

 

Gratulacje dla nowych mieszkańców

Wizyta marszałka w gminie Dobrzeń Wielki była też okazją do odwiedzin u jednych z najmłodszych mieszkańców gminy. Trojaczki Tadzio, Jaś i Zosia z Chróścic mają już ponad miesiąc, a przychodząc na świat 26 maja zrobiły super prezent swojej mamie Jowicie. Marszałek odwiedził szczęśliwą rodzinę z gratulacjami i prezentem niespodzianką.

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy