Thomas Oppermann odwiedził Opole

Thomas Oppermann, wiceprzewodniczący Bundestagu, spotkał się z marszałkiem Andrzejem Bułą oraz przewodniczącym sejmiku województwa opolskiego Rafałem Bartkiem. Głównym tematem była przyszła prezydencja Niemiec w Parlamencie Europejskim oraz przygotowania do nowego budżetu unijnego.

Thomas Oppermann pierwszy raz odwiedza Opolszczyznę. To również pierwsza oficjalna wizyta tego przedstawiciela parlamentu niemieckiego po złagodzeniu restrykcji związanych z koronawirusem. – Po trzech miesiącach zakazu wyjazdów, rozmawiałem z przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schäuble. Prosiłem go o złagodzenie zakazu wyjazdów zagranicznych dla naszych parlamentarzystów. Jestem pierwszy raz również na Śląsku. Kryzys nauczył nas tego, że nikt nie jest w stanie sobie poradzić z nim samodzielnie. Unia Europejska jest w trakcie realizowania i opracowywania pakietu pomocowego. Powinien on wzmocnić po kryzysie nasze regiony – mówi Thomas Oppermann. Tematem rozmów była również współpraca z mniejszością niemiecką na Śląsku Opolskim.

Marszałek województwa Andrzej Buła mówi, że rozmawiano m.in. o Funduszu Odbudowy. – To są bardzo ważne wydarzenia i bardzo dobrze ułożone w czasie. Niemcy 1 lipca przejmują prezydencję, będą zarządzać relacjami w całej Unii Europejskiej. Sam fundusz wyniesie 750 miliardów euro. Jest on reaktywny względem rzecz naszych regionów. W trakcie najbliższego szczytu będą zapadały decyzje o podziale tych pieniędzy – zaznacza Andrzej Buła. Dodaje, że województwo opolskie przygotowuje się do skutecznego wykorzystania tych pieniędzy. Jednocześnie mówi, że w ostatnim czasie bardzo wyraźnie można było doświadczyć partnerstwa właśnie z Niemcami.

Przypomnijmy, że dwa nowoczesne respiratory, dzięki zaangażowaniu premier Nadrenii-Palatynatu Malu Dreyer, mógł szybko kupić – mimo braków na rynku – Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu. Urządzenia zostały wyprodukowane w Nadrenii-Palatynacie, który jest regionem partnerskim województwa opolskiego.

Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa, mówi natomiast, że podczas wizyty rozmawiano także o działaniach mniejszości niemieckiej na rzecz regionu. – Tworzymy wiele inicjatyw, nasze projekty nie są zamknięte tylko do naszego środowiska. Powstające Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce będzie otwarte dla wszystkich.  Stanie się ono miejscem edukacji dla wszystkich zainteresowanych – dodaje Rafał Bartek, który jednocześnie jest  Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy