Dostaniemy pieniądze z programu LIFE!

Jest już decyzja Komisji Europejskiej o przyznaniu dofinansowania na realizację opolskiego projektu w ramach programu LIFE. Projekt ma pomóc we wdrożeniu spójnego systemu zarządzania jakością powietrza w regionie.

Przypomnijmy – zarząd województwa opolskiego złożył w lutym tego roku wart ponad 10 mln złotych wniosek do Komisji Europejskiej. Województwo, jako jedyne w Polsce, starało się o pieniądze z unijnego programu LIFE. To narzędzie do jeszcze skuteczniejszej dbałości o czyste powietrze. Partnerem w programie będzie Politechnika Opolska, przystąpiły do niego także 42 gminy województwa opolskiego.

Samorządy wraz z naukowcami z Politechniki Opolskiej i urzędem marszałkowskim będą realizować projekt, zapewniający lepsze zarządzanie jakością powietrza w regionie.  To działania skupione wokół edukacji, budowania świadomości, przygotowania specjalistów, uzupełniające projekty infrastrukturalne. Politechnika wykształci kadry dla każdej gminy, a urząd marszałkowski stworzy m.in. platformę współpracy  i jednolity system informacyjny wspierający,  realizację programu ochrony powietrza w regionie. Każdy mieszkaniec gminy będzie wiedział, że może skorzystać z wiedzy specjalisty, który podpowie i zaproponuje rozwiązania związane z wymianą źródeł ciepła. Specjaliści sprawdzą czy np. wystarczy ocieplić budynek, jaki piec zastosować. Każda gmina wytypuje jedną osobę, która zostanie wykształcona przez naukowców z Politechniki Opolskiej.

Trzeba przypomnieć, że projekt nie jest związany z wymianą pieców, na tym skupiają się inne programy. – Ale potrzebujemy ludzi w różnych częściach województwa, którzy będą informować mieszkańców o możliwościach poprawy jakości powietrza, pomogą im w podjęciu decyzji dotyczącej mi.in. wymiany starych pieców. Będą więc studia podyplomowe, analiza zanieczyszczeń, w którą zaangażowani będą kominiarze oraz system technologiczno-informatyczny, związany m.in. z platformą współpracy  – informuje marszałek Andrzej Buła.

Gminy, który w lutym tego roku podpisały porozumienie dot. udziału w projekcie to: Opole, Brzeg, Chrząstowice, Dąbrowa, Dobrodzień, Głogówek, Głubczyce, Głuchołazy, Gogolin, Gorzów Śląski, Grodków, Jemielnica, Kędzierzyn-Koźle, Kluczbork, Korfantów, Krapkowice, Komprachcice, Lewin Brzeski, Lubsza, Łubniany, Namysłów,  Niemodlin, Nysa, Olesno, Olszanka, Otmuchów, Ozimek, Paczków, Pokój, Praszka, Prószków, Prudnik, Radłów, Rudniki, Skoroszyce, Strzelce Opolskie, Tarnów Opolski, Turawa, Walce, Zawadzkie, Zdzieszowice i Zębowice.

Nasze serwisy