Bezpłatna pomoc prawna dla firm

Z darmowej, w stu procentach dofinansowanej z unijnych funduszy pomocy prawnej, mogą korzystać firmy z woj. opolskiego dotknięte skutkami pandemii Covid-19. Wsparcie to można dostać za pośrednictwem podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG).

Bezpłatna pomoc prawna dla firm

– Przedsiębiorcy w czasach obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa, które wręcz zatrzymały naszą gospodarkę, borykają się z całą masą wyzwań – mówi marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła. – Najważniejsze z nich to wyzwania finansowe i prawne. Dlatego samorząd województwa, poprzez swoje jednostki i dzięki funduszom unijnym, już uruchomił pożyczki pomocowe. W maju ruszą kolejne pożyczki – płynnościowe, na większe kwoty. Natomiast żeby pomóc firmom rozstrzygnąć dylematy prawne w tych trudnych czasach, uruchamiamy właśnie bezpłatną, także sfinansowaną z unijnych pieniędzy, pomoc prawną. Odpowiada za to Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Mamy nadzieję, że te nasze działania choć trochę pomogą firmom.

Bezpłatna pomoc prawna świadczona będzie w ramach unijnego projektu „Operator voucherów zwiększających konkurencyjność MSP działających w obszarze inteligentnych specjalizacji na trenie województwa opolskiego”, który OCRG realizuje od 2018 r. W jego ramach przyznawane są dotacje i promesy dla firm na usługi specjalistyczne. A na liście możliwych do dofinansowania usług specjalistycznych jest m.in. właśnie doradztwo prawne.

– W ostatnim czasie uprościliśmy dokumentację i warunki udzielania tego wsparcia, tak zwanego covidowego, tak by było ono jak najbardziej przyjazne dla przedsiębiorców. A przede wszystkim darmowe, czyli w stu procentach dofinansowane z pieniędzy unijnych – tłumaczy Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG.

Zgodnie z projektem porady prawne będą udzielane za pośrednictwem instytucji otoczenia biznesu. Na chwilę obecną na liście takich instytucji, współpracujących z OCRG w ramach projektu, jest Fundacja Mediatio z Opola. – Porad prawnych, dofinansowanych z naszego projektu, będzie udzielać kilkudziesięciu prawników skupionych w tej Fundacji – wyjaśnia Roland Wrzeciono. – Oczywiście jeśli pojawi się jakaś inna instytucja otoczenia biznesu, działająca w zakresie usług prawnych, to grono to może się powiększyć.

Póki co pula pieniędzy zarezerwowana w projekcie OCRG na porady prawne, które mają pomóc przedsiębiorcom walczącym z negatywnymi skutkami gospodarczymi wywołanymi pandemią, to 400 tys. zł. Dyrektor OCRG zastrzega, że dofinansowane z unijnych funduszy w 100 proc. mogą być tylko te porady prawne, które będą dotyczyły sytuacji firm dotkniętych skutkami Covid-19. W pozostałych przypadkach dofinansowanie wynosi 70 proc. – Trzeba też mieć na uwadze, że firmy, które odprowadzają Vat, będą go musiały zapłacić – dodaje.

Jak skorzystać z bezpłatnych porad prawnych?

Należy zgłosić się do OCRG pisząc na mail: szkolenia@ocrg.opolskie.pl albo dzwoniąc na numer (77) 40 33 615. – Udzielimy wszelkich szczegółowych informacji o tym, jak takie wsparcie może dostać dana firma, ustalimy jego zakres, prześlemy dokumenty niezbędne do pozyskania dofinansowania i skontaktujemy z instytucją otoczenia biznesu, która taką pomoc oferuje – wyjaśnia Michał Durzyński, kierownik projektu, w ramach którego udzielane jest wsparcie. Firmy będą też mogły zgłaszać się z prośbą o taką pomoc do świadczących ją instytucji otoczenia biznesu.

O wszystkich rodzajach dostępnej dla firm pomocy – pożyczkach, ulgach, dofinansowaniach, itp. – można też dowiedzieć się więcej w ramach platformy wsparcia OCRG pisząc na e-mail: pomoc@ocrg.opolskie.pl lub dzwoniąc na numery 510 766 012 lub 081.

Różne formy pomocy dla firm w czasach Covid-19, dostępne w WUP, PUP, ZUS, Opolskim Regionalnym Funduszu Rozwoju, opisane zostały także na stronie www.ocrg.opolskie.pl w zakładce „Wsparcie dla firm w czasach Covid-19”.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy