Beniowski wygrał Konfrontacje

Ekspresyjny „Beniowski. Ballada bez bohatera” w reżyserii Małgorzaty Warsickiej, spektakl z Teatru Nowego w Poznaniu, został laureatem nagrody im. Wojciecha Bogusławskiego i 44 Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Żywa”.  Późnym wieczorem w niedzielę zakończył się teatralny tydzień w Opolu.

Werdykt jury głównego odczytała przewodnicząca tego gremium, reżyserka Ewelina Pietrowiak. Poznański spektakl wygrał nagrodę główną festiwalu  w wysokości 60 tysięcy złotych. Ale to nie jedyny laur dla „Beniowskiego”.  Jury nagrodziło także Małgorzatę Warsicką i Michała Pabiana za adaptację tego utworu oraz Karola Nepelskiego za muzykę.

Nagrodę indywidualną za reżyserię otrzymała Alina Moś- Kerger za przygotowanie „Ferdydurke:” Witolda Gombrowicza na scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w  Radomiu.

Magdalena Gajewska została zaś nagrodzona za scenografię, kostiumy i światło w spektaklu „Śmierć białej pończochy” Mariana Pankowskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego z Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Jury nagrodziło także Magdalenę Gorzelańczyk, odtwórczynię 12-letniej królowej Jadwigi w tym spektaklu. Drugą nagrodę aktorską otrzymała Anna Mierzwa za rolę Telimeny w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza w reżyserii  Mikołaja Grabowskiego z Teatru Nowego w Poznaniu.

Swoje nagrody przyznało także  jury dziennikarskie  –  to dwie równorzędne nagrody dla spektaklu „Śmierć białej pończochy” i  Magdaleny Gorzelańczyk – Jadwigi w tym spektaklu.

 

Opolskie Konfrontacje Teatralne oraz konkurs „Klasyka Żywa” organizowane są we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Teatralnym w Warszawie. Festiwal dofinansowano z budżetu Województwa Opolskiego oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy