Wiele drogowych remontów w 2020 roku

Prawie 157 milionów 500 tysięcy złotych zostanie wydanych w 2020 roku na inwestycje drogowe w województwie opolskim. Część z nich rozpoczęła się jeszcze w zeszłym roku. Budowana jest obwodnica Dobrodzienia, nadal przebudowywana będzie droga wojewódzka nr 454.

W zeszłym  roku rozpoczęła się budowa obwodnicy Dobrodzienia, remontowana jest droga wojewódzka nr 454 między Ładzą a Pokojem. Trwa przebudowa ulicy Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich, a także rozbudowywane są drogi nr 459 w Naroku i nr 416 na odcinku Głogówek – Szonów. W tym ostatnim przypadku gotowy jest projekt, a wykonawca czeka na pozwolenie związane z rozpoczęciem inwestycji.

Ulica Gogolińska w Strzelcach Opolskich obecnie jest rozkopana, miejscowe przedsiębiorstwo wymienia kanalizację. Ta inwestycja powinna zakończyć się we wrześniu 2020 roku. Natomiast droga w Naroku zostanie przebudowana do wakacji. Priorytetem jest droga wojewódzka nr 454 między Ładzą a Pokojem. Z końcem 2020 roku ta droga wojewódzka na trasie Opole  – Namysłów powinna być przebudowana już w 70%.

Miliony na drogi

– Rozpoczęte w zeszłym roku inwestycje pochłoną 124 miliony złotych. A to dopiero początek naszych planów inwestycyjnych na ten rok. Pięć inwestycji będzie kontynuowanych, a samych zadań nowych jest aż siedem – mówi Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego odpowiedzialny za infrastrukturę drogową. – Najważniejsza inwestycja to obwodnica Dobrodzienia. Pozostało nam przebudowanie skrzyżowania z istniejącą już obwodnicą, zakończenie tej inwestycji zaplanowaliśmy na sierpień 2020 roku. Wszystkie zaplanowane inwestycje drogowe mają zapewnione finansowanie. Jeżeli będą oszczędności wynikające z korzystnych przetargów, ta lista będzie powiększana. Mamy nadzieję na to, że właśnie tak będzie, ponieważ wiele firm woli zrealizować inwestycje taniej, ale mieć pewność ciągłości. Trzeba pamiętać, że w Polsce kończy się boom drogowy, wiele inwestycji finansowanych z pieniędzy unijnych właśnie się zakończyło – dodaje Szymon Ogłaza.

Wielkie plany dla dróg wojewódzkich

Będą też całkiem nowe inwestycje, które oszacowano na ponad 53 miliony złotych – to ponad 7 kilometrów dróg, które będą wyremontowane bądź całkowicie przebudowane. Wśród inwestycji rozpoczynających się w tym roku jest rozbudowa kolejnego odcinka drogi nr 454 w Biestrzykowicach oraz nr 487 na odcinku Olesno – Boroszów. Przebudowywany będzie most w Kubicach na drodze nr 407. Rozbudowana zostanie droga nr 462 w Janowie. Remontu i przebudowy doczeka się zarówno droga, jak i most w Kórnicy (droga wojewódzka nr 416). Natomiast w Krapkowicach zostanie przebudowana ulica Opolska w ciągu drogi nr 415. Na ten rok zaplanowano również przebudowę mostu w Niewodnikach.

– Te inwestycje jeszcze się nie rozpoczęły. Podpisujemy umowy, bądź wyłaniamy wykonawców. Większość z nich finansowana jest dzięki Regionalnemu Programowi operacyjnemu – dodaje Szymon Ogłaza.

Są pieniądze na mosty i wiadukty

Dodatkowo z zadań dofinansowanych z rezerwy ministra infrastruktury i budownictwa przebudowane zostaną kolejne mosty.  Przypomnijmy, że w latach 2015-2019  dofinansowano z tej rezerwy 14 zadań, co kosztowało  32 miliony złotych.  Były to m.in. mosty w Starych Kolniach i Antoniowie, wiadukt wraz z drogą nr 462 w Łosiowie oraz droga nr 463 z mostem w Kolonowskiem, droga wojewódzka nr 463 wraz z przebudową mostu w Dylakach oraz droga wojewódzka nr 405 na odcinku Niemodlin-Wydrowice.

W tym roku dofinansowanie wyniesie 14 milionów złotych, a zaplanowano m.in. przebudowę mostu  w Kubicach.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu planuje też kolejne przebudowy dróg, na które powstają dokumentacje projektowe – w tym przypadku będzie to 15 inwestycji.

/pw/

Inwestycje na drogach wojewódzkich 2020

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy