Lepiej zapobiegać, niż leczyć

 

 W Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu samorząd województwa opolskiego zainaugurował „Program zapobiegający chorobom cywilizacyjnym w aspekcie nadwagi, otyłości i cukrzycy”.

Ma on charakter pionierski w skali kraju, wysoko został oceniony przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 przeznaczono na jego realizację 22,5 mln złotych.

Jak mówił wicemarszałek Roman Kolek, odpowiedzialny w Zarządzie Województwa za kwestie ochrony zdrowia, program zrodził się z potrzeby – problem nadwagi i otyłości narasta i jest potencjalnym źródłem wielu innych chorób – nadciśnienia, cukrzycy, zawałów i udarów mózgu, chorób onkologicznych, zwyrodnień kręgosłupa.  – Taniej zastosować profilaktykę i problem powstrzymać, niż potem korzystać z medycyny naprawczej – przekonywał wicemarszałek.

Opolski program zdrowotny składać się będzie z dwóch etapów – w pierwszym odbędą się badania przesiewowe w kierunku nadwagi, otyłości i cukrzycy, które obejmą 87.700 opolskich dzieci i młodzieży (od 6 roku do 18 lat) oraz 172.500 dorosłych w wieku od 45 do 65 roku życia. II etap przewiduje opiekę nad osobami z nadwagą i otyłością (indywidualne i zespołowe spotkania z dietetykiem, diabetologiem, psychologiem, trenerem ruchu).

Wicemarszałek Roman Kolek wręczył akty powołania do rady programowej pięciorgu wybitnym specjalistom. Otrzymali je prof. Ewa Małecka-Tendera – lekarz pediatra, diabetolog, kierownik Katedry Kliniki Pediatrii i Endokrynologii Dziecięcej Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prof. Michał Bronikowski – kierownik Zakładu Dydaktyki Aktywności Fizycznej AWF w Poznaniu, Elżbieta Wysocka – inicjatorka i organizatorka wielu projektów i akcji promujących zdrowy tryb życia poprzez aktywność sportową, Michał Jeliński – wybitny wioślarz, mistrz olimpijski z Pekinu, który mimo cukrzycy I typu osiąga najwyższe laury sportowe, prof. Monika Bronkowska – kierownik Katedry Żywienia Człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

– Rada – jak informował Roman Kolek – ma wspierać realizowany program, nadzorować merytorycznie jego przebieg, wykorzystywać rozwiązania w publikacjach naukowych.

Recepta na pozbycie się zbędnych kilogramów teoretycznie jest prosta – mówili członkowie rady programowej – wystarczy racjonalne żywienie oraz systematyczna porcja aktywności fizycznej. Skąd więc plaga nadwagi i otyłości, która kosztuje rocznie budżet państwa (dane z 2014 roku) 11 mld złotych i sprawia, że hospitalizowanych jest 1,5 mln osób. Zdaniem prof. Małeckiej-Tendery walkę z nadwagą należałoby zacząć od odchudzenia otyłej kobiety w ciąży. – Jeśli w rodzinie jest otyły jeden rodzic, to prawdopodobieństwo, że otyłe będzie dziecko wzrasta dziewięciokrotnie – mówiła. Prof. Michał Bronikowski dawał prostą receptę na aktywność fizyczną – 10 tys. kroków dziennie. Elżbieta Wysocka radziła, by wszelką aktywność dzieci uprawiały wraz z rodzicami, a Michał Jeliński polecał codzienną aktywność dla zdrowia i przyjemności.

 

Program walki z nadwagą, otyłością i cukrzycą realizować będą na razie dwaj beneficjenci, których projekty zdobyły w drodze konkursowej największą ilość punktów – Trans-Medyk dla rejonu północnego obejmującego powiaty brzeski, kluczborski, oleski, namysłowski oraz Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie dla rejonu centralnego z powiatami opolskim, nyskim, prudnickim. Szef OCR, Wojciech Machelski mówił, że kiedy informował o projekcie samorządowców, ci nie kryli satysfakcji, że wreszcie są to przedsięwzięcia skierowane do konkretnych ludzi. Z kolei Piotr Majchrzyk z Trans-Medyka opowiadał, że jest najlepszym przykładem, że z otyłością można wygrać. Od lutego tego roku stracił już 60 kilogramów.

Obaj beneficjenci podpisali umowy na realizację swoich projektów. Program będzie też wdrażany – choć z małym opóźnieniem – w rejonie południowo-wschodnim, tak by z dobrodziejstw programu zdrowotnego mogli skorzystać mieszkańcy każdego z powiatów – poinformował wicemarszałek Kolek.

MS

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy