Fundusz sołecki pomaga w integracji

Stodoła w Brożcu, altana w Kolejce, ścieżka rekreacyjna w Nowej Wsi Głubczyckiej to nagrodzone projekty w ramach konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”. Nagrody finansowe przekazane przez Urząd Marszałkowski trafiły również do wyróżnionych.

W Dworze Biskupim w Nysie odbyło się podsumowanie konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”. Udział w nim wzięły sołectwa, które zrealizowały swoje pomysły, wykorzystując przy tym pieniądze z funduszu sołeckiego.

Zwyciężyło utworzenie miejsca spotkań wiejskich w wyremontowanej stodole w Brożcu w gminie Walce. Czek na 5 tysięcy złotych odebrali przedstawiciele wsi. Henryk Szczęśniak z rady sołeckiej nie kryje zadowolenia i podkreśla, że to kolejny pomysł, jaki udało się zrealizować w miejscowości. – Przedsięwzięcia, które realizujemy, finansujemy głównie z funduszu sołeckiego. Pieniądze pozwoliły na upiększenie wsi, dbamy o porządek, odnawiamy nasze zabytki, organizujemy spotkania, porządkujemy malownicze przyrodnicze zakątki, które mamy. Nasze pomysły zawsze są konsultowane na spotkaniach wiejskich, wtedy ma miejsce burza mózgów i wyłaniamy najlepszą inicjatywę. Dzięki temu odnowiliśmy stodołę, gdzie zorganizowaliśmy miejsce spotkań. Tutaj odbywają się najważniejsze wydarzenia w naszej miejscowości. Najbardziej dumni jesteśmy z pobliskiego spichlerza, w którym mieści się centrum dziedzictwa kulturowego. Przy stodole stworzyliśmy też miejsce z placem zabaw dla naszych dzieci– dodaje Henryk Szczęśniak.

Justyna Pruska z Kolejki w gminie Dobrodzień zaznacza, że w życiu wsi biorą udział praktycznie wszyscy mieszkańcy. Cieszą się z czeku na kwotę 3 tysięcy złotych. – Mamy miejsce, gdzie się spotykamy założyliśmy je z własnej inicjatywy. Wszystko zaczęło się w 2013 roku od zbudowania altany. Teraz bardzo często chcemy spędzać ze sobą czas. Dołączają do nas kolejne osoby. Takim szczególnym czasem jest moment przygotowań do dożynek. Z nowego funduszu kupiliśmy teraz namiot z ławami, żeby mieć jeszcze więcej miejsca do integracji czy organizowania jarmarków świątecznych. Nasza miejscowość jest mała, więc wiele rzeczy powstaje powoli – dodaje Justyna Pruska, która cieszy się z nowego placu dla dzieci, które mogą korzystać z huśtawek.

Marek Wiciak z rady sołeckiej  Nowej Wsi Głubczyckiej przyznaje, że w miejscowości mieszka od niedawna, ale to właśnie jej urok sprawił, że zdecydował się tam przeprowadzić. Miejscowość zajęła trzecie miejsce za ścieżkę odnowy wsi, a tym samym otrzymała czek na 2 tysiące złotych. – Jedną z głównych inwestycji zrealizowanych ostatnio jest ścieżka, która łączy dwie części wioski i poprowadzona jest przez uroczą rzeczkę. To bardzo piękne miejsce. Tutaj wolny czas spędzają nie tylko nasi mieszkańcy, ale coraz częściej turyści, a szczególnie rowerzyści –  opowiada.

W tegorocznym konkursie czterem miejscowościom przyznano wyróżnienia i czeki na 500 złotych. To Boguchwałów z gminy Baborów, gdzie  zmodernizowano teren wokół świetlicy wiejskiej i wybudowano wiatę i Wierzbięcice z gminy Nysa, gdzie zagospodarowano teren na boisku sportowym. W Centawie w gminie Jemielnica zorganizowano festyn: „Wyjdź, przyjdź a zobaczysz, że było warto”, zaś sołectwo Meszno z gminy Otmuchów przygotowało plenerowe miejsce spotkań.

 

Nagrody uczestnikom konkursu wręczał radny wojewódzki Antoni Konopka, który zauważa, że opolska wieś pięknieje, a w udoskonalaniu otoczenia pomaga właśnie fundusz sołecki. –

– Gdyby nie aktywność mieszkańców, to wieś opolska nie byłaby perełką regionu. W naszym województwie wiele sołectw korzysta z funduszu, realizując swoje lokalne pomysły. Pokazują to, co jest piękne w ich miejscowościach. Najważniejsze jest jednak zaangażowanie, bez tego nie byłoby tak wielu inwestycji – dodaje.

Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWO Wiesław Kryniewski informuje, że regionalny laureat konkursu jest zgłaszany do konkursu krajowego.  – W zeszłym roku „Chatka pod Brzozami” z Wojciechowa w gminie Olesno została uznana za najlepszy projekt w Polsce. W tym roku w naszym konkursie nagrodziliśmy pomysły związane z integracją społeczną – mówi Wiesław Kryniewski.

Organizatorzy podziękowali także pozostałym uczestnikom konkursu przyznając dyplomy uznania za ogromny wkład pracy oraz zagazowanie na rzecz rozwoju swojej miejscowości. Trafiły one do: Jasienicy Dolnej, Malerzowic Wielkich, Radawia i Górek. Do konkursu zgłosiło się 11 sołectw z 8 gmin.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy