Jezioro Turawskie areną światowych zawodów

Katamarany z całego świata latem wypłyną na Jezioro Turawskie. Województwo opolskie będzie gospodarzem najważniejszego wydarzenia, które zgromadzi ponad 100 drużyn. Będą one walczyły o najlepszy czas na dwukadłubowych jednostkach z widowiskowymi żaglami.

Jezioro Turawskie zostało wybrane na arenę widowiskowych zmagań załóg z całego globu. Od 11 do 17 lipca 2020 roku rozegrane zostaną tam Mistrzostwa Świata Katamaranów TOPCAT w klasie K1 i Międzynarodowe Mistrzostwa Katamaranów TOPCAT w klasie K2 i K3. Za organizację na miejscu odpowiedzialny jest Jacht Klub Opolski, który od dwóch lat zabiegał o zorganizowanie tej imprezy w województwie opolskim. Przypomnijmy, że od 2018 w Turawie odbywają się zawody o randze europejskiej. Do tej pory w rywalizacji wzięli udział zawodnicy z Polski oraz załogi z Niemiec, Szwajcarii, Węgier, Holandii.

Prezes Jacht Klubu Opolskiego Mariusz Łapot przypomina, że już po pierwszej imprezie Uta Eyck, prezydent  International Topcat Class Association (przewodnicząca światowego związku katamaranów) stwierdziła, że Jezioro Turawskie jest dobrze przygotowane do organizacji największej imprezy tego typu na świecie.

Dodajmy, że w 1997 roku pierwsze zawody o randze światowej rozegrano w Tajlandii, a o organizację za dwa lata wyścigów walczą Chińczycy. – Ekipa z Chin już zapowiedziała swoje uczestnictwo w tej rywalizacji. Jezioro Turawskie ma świetne warunki do organizacji tego typu zawodów. Jest też bardzo dobre zaplecze i zaangażowanie, które przekonały światową komisję organizacyjną – dodaje Mariusz Łapot. W poprzednich latach gospodarzami zawodów były  Łotwa, Austria. Grecja. Włochy czy Dubaj.

W trakcie rywalizacji chętni będą mogli oglądać zawody także z bliska, z wody. – Wspomoże nas w tym m.in.  41 Harcerska Drużyna Żeglarska z Opola – mówi Mariusz Łapoti podkreśla, że największe wsparcie zawodów płynie z urzędu marszałkowskiego w Opolu.

Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego zaznacza, że to wielka promocja naszego województwa. – To również pokazanie, że Jezioro Turawskie to znakomite miejsce do żeglowania. Zawody katamaranów są widowiskowe, a pokazy spektakularne, osiągane są tutaj spore prędkości. Dzięki dobrze przygotowanej już przez ostatnie dwa lata odbywały się tutaj zawody o randze europejskiej – mówi Szymon Ogłaza.

Zawodnicy będą mieli okazję odwiedzić najpiękniejsze zakątki województwa opolskiego. Od organizatorów dowiadujemy się, że część ekip zainteresowana jest dłuższym pobytem na miejscu i już teraz planuje zwiedzanie Opolszczyzny, m.in. na rowerach.

Dodajmy, że zawody rozpoczną się uroczystym przejściem zawodników wzdłuż promenady. Na potrzeby organizacji zawodów zbudowany zostanie duży namiot. Przygotowany będzie teren o powierzchni niemal hektara. Zorganizowane zostaną również strefy rozrywki. Zawodnicy będą nocować po dwóch stronach jeziora, a do bazy dowodzić ich będą wodne taksówki.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy