Szkolenia dla samorządów z obsługi inwestorów

Uczą przedstawicieli samorządów, jak odpowiednio przyciągnąć i zainteresować inwestorów swoją ofertą. Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki rozpoczęło cykl szkoleń pod szyldem projektu „Standardy obsługi inwestora w samorządzie opolskim”.

Opolskie samorządy chcą skuteczniej oferować swoje tereny inwestycyjne przedstawicielom biznesu. Bez dobrze przygotowanej oferty, odpowiednio prowadzonych rozmów, pomocy w zdobyciu pozwoleń, nie da się zachęcić przedsiębiorcy do tego, aby w tym, a nie innym miejscu, zbudował swój zakład. Jak podkreśla Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego, to właśnie do gmin najczęściej udają się osoby chętne do inwestowania. – Dlatego ta obsługa jest bardzo ważna. Doskonale wiemy, że są inwestycje np. Centrum Obsługi Inwestora czy Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, ale to i tak największa odpowiedzialność związana z prowadzeniem rozmów leży po stronie gmin i powiatów. Każda możliwość podniesienia kwalifikacji wpłynie na zwiększenie atrakcyjności naszego regionu. Chcemy również skonfrontować doświadczenia. Zależy nam na inwestycjach i reinwestycjach – dodaje Szymon Ogłaza.

Burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura chce, aby duże firmy zainteresowały się terenami wokół Węzła Opole Południe.  – Spotkanie, gdzie dowiadujemy się, jak pozyskać inwestora, jest dla nas bardzo ważne. W obecnych czasach ta oferta musi być specjalistyczna, dopasowana do zainteresowanych i oparta na współpracy z innymi instytucjami w województwie – mówi.

Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono zaznacza, że po zmianach przepisów każdy teren, którym zainteresowany jest inwestor,  po przejściu procedur staje się strefą inwestycyjną. – Jesteśmy jednym z pierwszych regionów w Polsce, który realizuje taki projekt. Wcześniej prowadziliśmy szkolenia zatytułowane „Gmina atrakcyjna dla inwestora”, ale tym razem rozszerzamy zakres wiedzy, jaką przekazujemy. Naszym celem jest to, aby firmy inwestowały w województwie opolskim – mówi Roland Wrzeciono. Dodaje, że w opolskiej bazie jest łącznie 800 hektarów wskazanych jako inwestycyjne. – Każdy teren jednak może być do tej bazy dodany – podkreśla.

Przypomnijmy, że Centrum Obsługi Inwestora (COI) funkcjonujące w podległym samorządowi województwa Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki zostało najwyżej w kraju ocenione (ex aequo z COI z woj. zachodniopomorskiego) wśród regionalnych centrów obsługi inwestora przez komisję certyfikacyjną ówczesnej Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych – dziś Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu podczas ostatniej oceny PAIIZ.

Pieniądze na realizacje projektu „Standardy obsługi inwestora w samorządzie opolskim” – niespełna 1 mln zł – OCRG pozyskało z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Pw

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy