Rusza przebudowa drogi wojewódzkiej w Brynicy

Podpisano umowę z wykonawcą przebudowy drogi wojewódzkiej nr 461 w Brynicy. To kolejny odcinek tej drogi, który zyska nową jakość. Inwestycja w całości zostanie sfinansowana z budżetu województwa.

Prace, które się niebawem rozpoczną, potrwają około 11 miesięcy, a koszt inwestycji to 3,6 mln zł. Przebudowany będzie niemal kilometrowy odcinek drogi w centrum miejscowości.

– Wymienimy  konstrukcję drogi na odcinku około 0,9 km, będzie nowy chodnik i przebudowane skrzyżowanie z drogą powiatową i gminną, czyli przy ulicach 1 Maja i ks. Klimasa. Tutaj oczywiście zostanie zamontowane oświetlenie przejścia dla pieszych, co znacząco poprawi bezpieczeństwo mieszkańców – mówi członek zarządu województwa Szymon Ogłaza. Marszałek podkreśla, że ta inwestycja w całości będzie sfinansowana z budżetu województwa.  – Podziękowania należą się władzom gminy Łubniany, które kwotą 200 tysięcy złotych dofinansowały opracowanie projektu budowalnego – dodaje. Wicewójt gminy Mariusz Piestrak mówi, że to niezwykle ważna inwestycja dla gminy: – To jedna z naszych głównych dróg tranzytowych, a jednocześnie odcinek w samym centrum miejscowości, blisko szkoły kościoła czy restauracji, a wiec także ważny dla samych mieszkańców.

Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich  w Opolu Bartłomiej Horaczuk dodaje że w ramach prac zostanie wybudowany nowy, porządny parking w rejonie przedszkola, będą także dodatkowe miejsca postojowe obok restauracji. Z rozpoczynających się prac cieszą się więc mieszkańcy. Radny gminy, a jednocześnie mieszkaniec Brynicy Jerzy Pilarczyk mówi, że to newralgiczny odcinek tej drogi, o remont którego mieszkańcy apelowali od kilku lat. Wykonawcą inwestycji będzie spółka Remost z Olesna. Jej prezes Henryk Mrozek informuje, że budowa potrwa około 11 miesięcy. – Powinna zakończyć się do połowy przyszłego roku – mówi.

Wicemarszałek Szymon Ogłaza informuje zaś, że – również dzięki współpracy z gminą – gotowa jest już dokumentacja na przebudowę DW 461 w okolicy Dąbrówki Łubniańskiej.  – Jeśli tylko znajdziemy możliwości sfinansowania tej inwestycji, będzie można ją zaczynać. Ale to dużo bardziej kosztowna przebudowa, bo są tam do remontu także mosty – dodaje.

Warto przypomnieć, że to kolejny odcinek drogi 461, jaki zostanie odnowiony. W ubiegłym roku za około 800 tysięcy zł wyremontowano prawie 2 kilometry tego traktu od końca terenu zabudowanego w Łubnianach w kierunku na Brynicę.  W 2019 roku zaś rozbudowano drogę wojewódzką 461 w Kup na długości 1,3 km oraz wykonano 1,3 km chodnika. Koszt tej inwestycji wyniósł prawie 7 mln zł. Z funduszy unijnych wybudowano także ścieżkę pieszo-rowerową w Brynicy w kierunku Opola, która znacząco poprawiła bezpieczeństwo mieszkańców.

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy