Dialog dla województwa

Przewodniczący rad gmin i powiatów chcą ściślej ze sobą współpracować. Dzięki inicjatywie przewodniczącego sejmiku województwa opolskiego Rafała Bartka zorganizowano konwent. Pierwsze obrady poświęcone były przygotowaniom Strategii Rozwoju Województwa Opolskiego oraz pracom nad Regionalnym Programem Operacyjnym.

Przewodniczący w gminach i powiatach organizują pracę rady oraz prowadzą obrady. To oni wraz z całą radą decydują po części o przyszłości gminy czy powiatu. Akceptują pomysły wójta, burmistrza, prezydenta czy starosty. Teraz chcą ze sobą ściślej współpracować, brać udział w szkoleniach, przedstawiać swoje obawy bądź wątpliwości np. ministerstwom czy sejmowi. Pomysłodawca zorganizowania „Pierwszego Konwentu Przewodniczących Rad Gmin, Powiatów i Sejmiku z województwa opolskiegoRafał Bartek zaznacza, że inauguracyjne spotkanie to dyskusja oraz dowiedzenie się czego oczekują przewodniczący np. od sejmiku województwa opolskiego czy urzędu marszałkowskiego. – Chcemy przedyskutować prawo związane z pracą poszczególnych gmin. Jesteśmy na początku prac nad Strategią Rozwoju Województw Opolskiego. Zależy nam, aby w te prace włączyć wszystkich mieszkańców, a szczególnie radnych, przewodniczących. Jestem zaskoczony odzewem na to spotkanie. To pokazuje, że jego ranga jest bardzo wysoka – tłumaczy Rafał Bartek. Podobne konwenty mają dobywać się co pół roku i jest to ewenement na skalę kraju. – W pierwszej kolejności chcemy dowiedzieć się, jakie są problemy rad. Po ich zdefiniowaniu będziemy kierować pytania do posłów czy poszczególnych ministerstw. Chcemy przestawić im to z czym borykają się nasi mieszkańcy i przedstawiciele poszczególnych miejscowości – dodaje Rafał Bartek.

Jednym z tematów obok prac nad strategią dla województwa było również poinformowanie radnych o pracach nad Regionalnym Programem Operacyjnym. – Kolejne tematy poruszane dziś to przekładanie kompetencji bez środków. Samorządy muszą zrezygnować z inwestycji na rzecz tego, że muszą dokładać do edukacji np. w związku z podwyższeniem płac dla nauczycieli. Wiemy, że powinni oni więcej zarabiać. Rząd jednak podejmuje decyzje o wzroście wynagrodzeń, a przy tym nie przekazuje gminom na to pieniędzy – tłumaczy Rafał Bartek.

Na te problemy wskazuje również Mariusz Konopa, przewodniczący gminy Dąbrowa. –Rozpoczynamy prace związane z Regionalnym Programem Operacyjnym. Chcemy przedstawić nasze propozycje. Zależy nam na tym, aby do naszej gminy przyciągnąć przemysł. Rząd obniżył podatki, będziemy mieć mniejsze wpływy do budżetu. Borykamy się z problemem znacznych wydatków na edukację. Jedna z naszych stref inwestycyjnych przeszła do Opola. Chcemy na nowo zbudować kolejną na naszym terenie i przy tym wykorzystać węzeł autostradowy Opole Zachód – zaznacza Mariusz Konopa.

Przewodniczący rady Gogolina Piotr Czok tłumaczy, że utworzenie aglomeracji w województwie opolskim było jednym z najlepszych decyzji ostatnich lat. – Również my razem z Krapkowicami zawiązaliśmy współpracę opartą na pomyśle działania aglomeracji. Efektem jest pierwszy etap budowy nowego mostu dla naszego regionu. Otrzymaliśmy 4 miliony złotych na opracowanie projektu. Pozwoli to w perspektywie około pięciu lat zająć się budową południowej obwodnicy Gogolina. Mamy autostradę, wszystkie zdarzenia, które tam się dzieją, powodują korki zarówno u nas jak w Krapkowicach. Potrzebujemy nowych rozwiązań drogowych – zaznacza Piotr Czok z Gogolina.

Dodaje on, że mimo obecności na terenie gminy Cementowni Górażdże, która poprzez płacenie podatków znacząco poprawia sytuację finansową budżetu, to i tu nie brakuje problemów. – Podobnie jak w wielu innych gminach wiele pieniędzy wydawanych jest na edukację. U nas jest wiele szkół w tym liceum, które pochłania znaczącą część pieniędzy. Po ostatnich podwyżkach dla nauczycieli będzie ciężko spiąć  budżet na przyszły rok– mówi.

W trakcie pierwszego konwentu przewodniczący mieli okazję wysłuchać m.in. Waldemara Zadkę, dyrektora Departament Polityki Regionalnej i Przestrzennej. Przewodniczący spotkali się również z całym zarządem województwa opolskiego. Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła powiedział. – Ważne jest to, aby ludzie się ze sobą poznawali. W każdej gminie są różne problemy, a te mają różną skale. Dziś nie chcemy skupić się tylko na bolączkach. Dla nas wyzwaniem jest przyszłość i rozwój. Zapraszam do wspólnej dyskusji, aby jako samorząd województwa dowiedzieć się, na co należy postawić akcent w rozwoju poszczególnych miejscowości. Pracujemy nad strategią, opracowujemy projekty kluczowe. Chcemy aby zrodziły się uchwały dotyczące m.in. czystego powietrza czy wprowadzenia ustawy krajobrazowej dla całego województwa. Jestem przekonany, że powinniśmy zadbać o to, żeby w naszej wspólnej przestrzeni nie było takiego chaosu jaki jest teraz – dodaje marszałek Andrzej Buła.

pw

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy