Wybrano najpiękniejszą koronę żniwną w regionie

Misternie wykonana z godłem Polski. Najpiękniejsza korona wybrana w trakcie wojewódzkich dożynek w Lewinie Brzeskim została przygotowana przez panie z Gościc w gminie Paczków.

Tradycją dożynek jest wybór najpiękniejszej korony żniwnej. W tym roku komisja pod przewodnictwem prof. Teresy Smolińskiej za najpiękniejsze uznała dzieło mieszkanek Gościc. W trakcie wręczania nagrody przewodnicząca komisji powiedziała, że w tym roku wybór najpiękniejszej korony żniwnej nie był łatwy, a sam konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Kolejne miejsca przyznano koronom z Puszyny w gminie Korfantów i Kępnicy w gminie Nysa. Gościce będą reprezentować w przyszłym roku nasze województwo na dożynkach prezydenckich w Spale. Dodajmy, że w tym roku będzie to korona z Puszyny, laureatka z zeszłego roku.

Ewa Weryk z Gościc przyznaje, że dla jej miejscowości jest to ogromny sukces i wyróżnienie. – Pracowaliśmy nad koroną od czerwca. Cięłyśmy zboże, układaliśmy wszystko. Korona odzwierciedla to, co rośnie w naszej wiosce, są tam rośliny, które nas otaczają. Co ciekawe, nasza miejscowość jest podgórska, dlatego do wieńca dołączyliśmy pszenicę. Ta korona pojedzie do Wilna do naszej Polonii, dlatego umieściliśmy w niej godło naszego państwa – tłumaczy Ewa Weryk.

Justyna Bień, która aktywnie uczestniczyła w przygotowaniu korony dodaje, że jest w nią wplecione również pszenżyto, owiec, jarzębina, bukszpan, chmiel, czosnek oraz wiele ziół. – W przygotowanie korony zaangażowane było również młode pokolenie. Chodziłyśmy zbierać wspólnie po polach trawy i zboża. Wybieraliśmy te najbardziej dorodne i najpiękniejsze – mówi Justyna Bień.

W trakcie konkursu o najpiękniejszą koronę żniwną oceniana jest głównie zgodność z tradycją. Równie ważna jest technika wykonania, dokładność i niepowtarzalność detali.

PW

Korony żniwne – lista zwycięzców

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy