Po remoncie będzie bezpieczniej

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 408 jest już na półmetku. To trzykilometrowy odcinek traktu między Bierawą a Korzonkiem. Zakończenie prac zaplanowano na listopad.

To jedna z trudniejszych inwestycji dla drogowców. W przypadku przebudowy tej drogi nie było możliwości jej zamknięcia dla ruchu samochodowego. – Droga biegnie wzdłuż dużych firm, opierających się głównie na transporcie i logistyce. Nie było możliwości zamknięcia tego odcinka, co z pewnością znacząco ułatwiłoby prace. Roboty w części prowadzone są na tzw. wahadle. Mimo tych utrudnień wszystkie terminy zostaną zachowane. Stopień zaawansowania prac to około 60%. Za nami wszystkie prace ziemne związane z kanalizacją i podbudową drogi – tłumaczy Henryk Mrozek z firmy Remost. – Wyzwaniem  dla nas były też przepusty i pięć skrzyżowań z drogami podporządkowanymi  – dodaje Bartłomiej Horaczuk, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu.

 

Koszt tego gruntownego remontu to 13 milionów 800 tysięcy złotych. Obok drogi powstanie dwukilometrowy ciąg pieszo-rowerowy, zbudowane będą zatoki autobusowe, przebudowano pobocze. Po zakończeniu prac będą 4 przejścia dla pieszych. Jak tłumaczy członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza, w przypadku tej drogi należy mówić o budowie od podstaw. – Pogoda nam sprzyja, więc trwają intensywne prace budowlane. Jest to droga bardzo mocno obciążona transportem ciężkim. Tędy jeżdżą ciężarówki zarówno do pobliskich firm, jak i do kędzierzyńskich Azotów. Ta inwestycja była bardzo potrzebna. To również droga prowadząca do Gliwic. Przygotowując się do remontu wiedzieliśmy, że nie będzie to jedynie remont nawierzchni, ale budowa drogi na nowo – dodaje.

Radny województwa opolskiego z Kędzierzyn-Koźla Robert Węgrzyn zauważa, że droga jest również alternatywą dla autostrady A4.  – To jest „trasa sudecka”. Tędy prowadzony jest ruch w kierunku Nysy i Kłodzka oraz Śląska. Wielokrotne badania ruchu w tym miejscu dowodziły konieczności tego remontu. Trzeba pamiętać, że to jest już kolejny odcinek remontowany na tej trasie – mówi Robert Węgrzyn.

 

Rozbudowa a odcinku Bierawa – Korzonek jest drugim etapem kompletnej przebudowy drogi wojewódzkiej nr 408 od Kędzierzyna Koźla w kierunku węzła autostradowego Gliwice Ostropa. Pierwszym etapem była rozbudowa drogi w 2017 roku w Starym Koźlu, gdzie za kwotę 7,7 mln zrealizowano odcinek o długości 2,2 km.

 

Droga wojewódzka nr 408 stanowi połączenie z autostradą A4 na wysokości Gliwic (węzeł Gliwice Ostropa), a także drogi krajowej nr 78. Inwestycja ta poprawi dostęp do obszarów ważnych dla rozwoju gospodarczego województwa, jednocześnie poprawie ulegnie bezpieczeństwo sieci drogowej oraz płynność ruchu drogowego.

Dodajmy, że zarząd województwa przygotowany jest do dalszej części remontu drogi 408. Przygotowana jest dokumentacja.  – Ta droga w całości powinna być wyremontowana – dodaje Szymon Ogłaza. Przygotowywane do kolejnych realizacji są w najbliższych latach odcinki Kędzierzyn-Koźle – Brzeźce, Brzeźce – Ortowice, Kotlarnia – Goszyce.

PW

 

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy