Opiekunowie firm, czyli „specgrupa” OCRG

Dziewięcioosobowy zespół opiekunów firm utworzyło właśnie podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Opiekunowie, jak handlowcy w firmach, ruszą w teren, by zachęcać i pomagać przedsiębiorcom korzystać z oferty województwa.

– To ludzie, którzy będą oferować wszelkie formy finansowego wsparcia dla firm z oferty województwa opolskiego – tłumaczy marszałek województwa Andrzej Buła. – Chodzi o to, by dotrzeć do tych przedsiębiorców, którzy nie mają czasu szukać informacji o naszym unijnym wsparciu w internecie, dojechać na organizowane przez nas co jakiś czas spotkania, a chcą mieć wiedzę o takim wsparciu na bieżąco albo wolą omówić swoje potrzeby i poszukać źródeł finansowania indywidualnie.

Będą docierać do klientów

Opiekunowie mają za zadanie wyjść na „zewnątrz”, poza urząd, pojechać do firmy i na miejscu poznać przedsiębiorcę, jego problemy lub potrzeby. A następnie spróbować znaleźć rozwiązanie lub możliwości sfinansowania pomocy specjalisty z unijnych pieniędzy województwa opolskiego. Będą nie tylko omawiać ofertę, mogą również pomóc wypełnić wniosek o np. o dofinansowanie szkolenia.

– Być może nie jesteśmy w stanie konkurować z ościennymi województwami potencjałem gospodarczym, ale na pewno możemy z nimi konkurować atmosferą, którą stwarzamy dla przedsiębiorców. Nasza „Specgrupa” to tego namacalny dowód – mówił na konferencji prasowej 21 września członek zarządu woj. opolskiego Szymon Ogłaza. – To również dowód na to, że z przedsiębiorcami nie tylko współpracujemy, ale także się od nich uczymy. Opiekunowie firm w OCRG to tacy nasi przedstawiciele handlowi, którzy mają dotrzeć do klientów, czyli przedsiębiorców, przedstawić im naszą ofertę i skłonić do tego, by z niej korzystali. Różnica jest taka, że przedstawiciel handlowy chce coś sprzedać i uzyskać za to konkretne pieniądze. My oferujemy nasze usługi właściwie za darmo, za koszt wkładów własnych – dodaje Szymon Ogłaza. I zaznacza: – OCRG to urząd, a opiekunowie firm to bardzo nietypowa forma sprawowania służby urzędniczej. Mamy nadzieję, że się sprawdzi i dzięki temu większa grupa przedsiębiorców będzie mogła skorzystać z oferty samorządu.

Oferta na wyciągnięcie ręki

Na początek zespół będzie promował najnowsze produkty w ofercie OCRG, dostępne od tego roku. – Chodzi o dofinansowanie do szkoleń, na co w najbliższych latach mamy 26 mln złotych oraz wsparcie na usługi takie, jak dofinansowanie do wyjazdów na targi czy giełdy kooperacyjne, doradztwo technologiczne, audyty energetyczne, doradztwo finansowe czy prawne, wprowadzanie w firmie systemów typu ISO czy znaku zgodności CE, na co jest kolejne blisko 19 mln złotych – wylicza dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Ale opiekunowie będą też polecać m.in. dotacje, które wciąż ma w ofercie OCRG; działania które mogą pomóc znaleźć partnerów zagranicznych, czy też unijne pożyczki bez prowizji i opłat, sfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Opolskiego, udzielane przez kilka instytucji finansowych. – Docelowo mają też stanowić zespół ludzi pierwszego kontaktu dla firm, z którymi przedsiębiorcy mogą kontaktować się, gdy mają np. problem z załatwieniem mediów na działkę, pozwoleń, kwestii administracyjnych, itp. – dodaje Roland Wrzeciono.

W zespole tym są wyłącznie dotychczasowi pracownicy OCRG: Helena Ząbek – Mzyk, Katarzyna Sobczak, Sabina Namyślik, Mateusz Nowak, Łukasz Kucharski, Roland Kulig, Jan Jóźków i Adam Gliński. Koordynatorem zespołu jest Michał Durzyński. – W Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki pracują ludzie, którzy mają różne doświadczenie, na przykład pracy w bankowości czy firmach handlowych. Do tej grupy dobieraliśmy ludzi kierując się również takimi doświadczeniami – wyjaśnia Durzyński.

– Nie planujemy dodatkowego zatrudniania ludzi na te stanowiska. Zależy nam na tym, by opiekunami byli nasi pracownicy, którzy dobrze znają to, co mamy w ofercie – podkreśla Roland Wrzeciono. I dodaje: – Nasi opiekunowie firm to pomysł wpisany też do wdrażanego właśnie Planu Rozwoju OCRG do roku 2023, zasugerowany w trakcie konsultacji tego Planu przez firmy czy instytucje otoczenia biznesu. Mamy nadzieję, że spodoba się przedsiębiorcom.

Gotowi do kontaktu

Durzyński, dopytywany o to, jak wyglądać ma praca „specgrupy”, wyjaśnia: – Na początek wyselekcjonowaliśmy z naszej bazy danych firmy, głównie średnie, które w naszej opinii mogą być zainteresowane świadczonymi przez nas usługami. Opiekunowie dzwonią do tych firm, próbują złapać kontakt i rozpoznać ewentualne potrzeby, umawiają się na spotkanie, jadą i przedstawiają ofertę samorządu województwa, proponując konkretne produkty.

 

Dyrektor OCRG zachęca też do kontaktu wszystkich przedsiębiorców, którzy chcieliby spotkać się u siebie z opiekunem firmy i w ten sposób rozpoznać, z jakiej formy wsparcia mogliby skorzystać. By umówić spotkanie z którymś z opiekunów trzeba dzwonić na nr tel.: 77 40 33 615 lub pisać na e-mail: szkolenia@ocrg.opolskie.pl. – Jeśli otrzymamy w tej sprawie sygnał od przedsiębiorcy, to na pewno porozmawiamy o potrzebach i takie spotkanie umówimy. Opolszczyzna to kompaktowy region, sprawnie możemy w nim dotrzeć do każdego powiatu i każdej firmy – zaznacza Roland Wrzeciono. I dodaje: – Nasz zespół opiekunów to projekt pilotażowy. Mamy nadzieję na pozytywny odzew od przedsiębiorców.

KK-OCRG

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy