Żołnierz Polski wierny Ojczyźnie i Narodowi

Wielu znakomitych gości, osób związanych z wojskiem polskim, historyków i ludzi nauki zgromadziła konferencja organizowana w ramach setnej rocznicy Niepodległości Polski. 

,,100 Lat Niepodległości Polski. Żołnierz zawsze wierny  Ojczyźnie i Narodowi” – pod takim hasłem spotkali się ludzie, którzy przez lata swoją służbą przyczyniali się do budowania bezpieczeństwa Polski, zapewniając jej rozwój społeczno – gospodarczy i silną pozycję w jednoczonej Europie.

Ciekawe wystąpienia przypomniały kontekst historyczny I i II wojny światowej, wojska polskiego i jego miejsca na mapie Opolszczyzny. Licznie zgromadzeni wysłuchali referatów m.in. na temat „Odrodzenia państwa polskiego i armii polskiej w 1918 r.”, „Wojska Polskiego na terenie Opolszczyzny po II wojnie światowej. Jego rola w życiu społeczno-gospodarczym regionu” czy  „Wojsko Polskie w okresie przemian społeczno- politycznych w kraju po 1989 r.”

Spotkanie było okazją do wręczenia odznaczeń i podziękowań. Z rąk prezesa Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego płk Marka Bielca oraz prezesa opolskiego oddziału płk Zbigniew Owczarka otrzymał je m.in. marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Spotkanie zorganizował Zarząd Wojewódzki Związku Żołnierzy Wojska Polskiego przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz Urzędu Miasta Opola.

 

 

 

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy