Brzeski szpital nowocześniejszy

Brzeskie Centrum Medyczne, dzięki dofinansowaniu przekazanemu przez urząd marszałkowski, zakupi nowoczesny tomograf komputerowy oraz wyremontuje i wyposaży oddział ginekologiczno-położniczy i noworodków. Szpital będzie również prowadził profilaktykę raka piersi.

Szpital w Brzegu zakupi nowoczesny tomograf i tym samym wymieni wysłużone urządzenie. To efekt podpisanej umowy między BCM a zarządem województwa opolskiego na przekazanie ponad 5 milionów 200 tysięcy złotych dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Z dotacji będzie również gruntownie wyremontowany oddział ginekologiczno-położniczy. Jak informuje dyrektor placówki Krzysztof Konik, na potrzeby oddziału ginekologii, położnictwa, noworodków i bloku porodowego, zaadoptowana będzie część pomieszczeń szpitala. – Kupimy nowy stół operacyjny, łóżka porodowe, system monitorowania i nadzoru okołoporodowego, lampy oraz ssaki do śluzowania noworodka – mówi dyrektor. Dodatkowo oddział ginekologiczno-położniczy wyposażony zostanie m.in. w aparat USG, aparaty zegarowe do mierzenia ciśnienia, mobilne pompy infuzyjne, kardiomonitor, łóżka do sal chorych. Na oddziale noworodków zostaną wymienione meble, łóżeczka noworodkowe, kupione będą ssaki elektryczne i pompy infuzyjne.

Jak jednak zaznacza dyrektor, najważniejszą inwestycją będzie wymiana tomografu. Jego koszt to ponad 2 miliony złotych.  – Dziś korzystamy z usług zewnętrznej firmy, zdecydowaliśmy się na to, aby posiadać swój tomograf. Miesięcznie za badania płacimy 50 tysięcy złotych. Te pieniądze zostaną u nas. Czekamy jeszcze na kontrakt podpisany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Unowocześniamy swój sprzęt, niedawno kupiliśmy cyfrowe RTG – dodaje Krzysztof Konik.

Antonii Konopka z zarządu województwa opolskiego dodaje, że opolskie szpitale otrzymują dofinansowania zarówno na zakup sprzętu, remonty, jak i programy zdrowotne i profilaktyczne.  – Dostępność do opieki zdrowotnej powinna być na wszystkich poziomach atrakcyjna dla naszych mieszkańców. Ważne nie tylko są remonty, ale również to, co wiąże się z profilaktyką i wiedzą na temat zagrożeń, np. onkologicznych – dodaje.

Janina Podobińska, prezes Brzeskiego Stowarzyszenia Promocji Zdrowia od ponad 20 lat zajmującego się profilaktyką raka piersi, mówi o podpisanej umowie partnerskiej z BCM. – Wraz ze szpitalem będziemy prowadzić profilaktykę nowotworową. Swoją pomocą obejmujemy panie w każdym wieku z powiatów brzeskiego i nyskiego – dodaje.

Dodajmy, że brzeski szpital buduje, dzięki wsparciu starostwa, blok operacyjny, gdzie znajdować się będą 3 profesjonalne sale,  sterylizatornia i pomieszczenia dla lekarzy.  Koszt inwestycji, to 19 milionów złotych.

Podpisanie umów w brzeskim szpitalu było także okazją do przekazania tej placówce kocyków dla dzieci, jakie przyjdą na świat w tej placówce, w ramach akcji „Kocyk dla maluszka”.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy