Grupa Umicore zainwestuje w Nysie 660 mln euro

Nowej generacji baterie litowo-jonowe do zasilania pojazdów elektrycznych chce produkować w Nysie belgijska Grupa Umicore. Inwestycja warta jest 660 mln euro, zatrudnienie ma w niej znaleźć co najmniej 400 osób.

– To bez wątpienia jedna z największych inwestycji na Opolszczyźnie – stwierdza marszałek województwa Andrzej Buła. Jak dodaje, to pierwszy tak duży inwestor w strefie Radzikowice w Nysie, która także dzięki takiej inwestycji ma szansę stać się nowym, strategicznym kierunkiem rozwoju naszego regionu. – Ta informacja cieszy oczywiście również ze względu na dużą zapowiedzianą liczbę miejsc pracy, wciąż potrzebnych na południu naszego regionu. Bardzo ważne, że jest to firma działająca w dziedzinie nowych technologii, stawiająca na badania i rozwój, która oferować może także bardzo wyspecjalizowane miejsca pracy – dodaje.

Inwestor, którego obsługiwało Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działające w ramach podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG), poinformował o wyborze Nysy jako miejsca, w którym powstanie jego nowy zakład, w komunikacie prasowym zamieszczonym 1 czerwca br. na stronie internetowej firmy. „W związku z ogłoszeniem na początku tego roku pierwszego zakładu produkcyjnego produkującego materiały katodowe na europejski rynek motoryzacyjny, Umicore wybrało właśnie tę lokalizację w Nysie w Polsce dla tej inwestycji” – czytamy w informacji.

http://www.umicore.com/en/media/press/201800601rbmeuropeanplanten

Grupa Umicore podaje w komunikacie, że planowana w Nysie instalacja będzie opierać się na „najnowocześniejszych i zastrzeżonych technologiach produkcyjnych opracowanych w celu spełnienia najwyższych standardów wydajności i jakości w branży motoryzacyjnej”. I dodaje: „Pierwsza faza tej inwestycji została uwzględniona w programie o wartości 660 milionów euro ogłoszonym na początku tego roku i ma rozpocząć dostawy pod koniec 2020 r.”.
Umicore podkreśla, że Nysa znajduje się w pobliżu europejskich klientów firmy i ma zapewnić dostęp do wykwalifikowanej kadry technicznej, a także niskoemisyjnego zaopatrzenia w energię elektryczną. W pierwszej fazie inwestycji ma zostać stworzonych 400 miejsc pracy. „Lokalne władze i Umicore dążą do zbudowania długotrwałej, obopólnie korzystnej relacji, zapewniając tym samym stabilne środowisko dla pierwszej w Europie znaczącej fabryki materiałów katodowych” – zaznaczono w informacji prasowej firmy.

Z wyboru Nysy zadowolony jest również Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Bogusław Wierdak. – To pierwszy inwestor w naszej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, który będzie prowadził produkcję automotive. Inwestycja, która zostanie zrealizowana da gwarancję zatrudnienia kilkuset osób. To również dowód na to, że wybudowana obwodnica miasta zwiększa naszą konkurencyjność. Przypomnę, że o jej budowę skutecznie walczyliśmy przez kilka lat, a teram mamy możliwość czerpania z korzyści, które przynosi – dodaje Wierdak.

Piotr Regeńczuk z Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera przy OCRG informuje, że Umicore rozważał kilkanaście lokalizacji w Europie Środkowo-Wschodnie, m.in. w Polsce i we wschodnich Niemczech. Spośród kilku rozpatrywanych w Polsce miejsc dwa znajdują się na Opolszczyźnie. Prócz Nysy belgijska grupa działająca w branży technologii materiałowej rozważała też teren w Opolu (dawniej znajdujący się w Dąbrowie). – W ubiegłym roku skierowano do nas zapytania o tereny o powierzchni około 40 hektarów. Inwestorowi zależało na tych lokalizacjach, w których można będzie zagwarantować duże dostawy wody i prądu o dużej mocy – relacjonuje Piotr Regeńczuk.

Co zdecydowało o wyborze Nysy? – O to trzeba byłoby pytać inwestora, ale z pewnością znaczenie miały jakość oferowanej infrastruktury, dostęp do mediów o określonych parametrach, dostęp do potencjalnych pracowników i jakość współpracy z władzami lokalnymi – wylicza Piotr Regeńczuk. – Trzeba podkreślić, że władze Nysy były na inwestora bardzo otwarte i zaoferowały wiele. Prócz kwestii związanych z przygotowaniem infrastruktury także np. możliwość uruchomienia żłobka przyzakładowego dla pracowników, pomoc w poszukiwaniu tych pracowników czy pomoc w zakresie kontaktów ze szkołami zawodowymi kształcącymi kadry.

Umicore to globalna grupa działająca w branży technologii materiałowych, dostawca m.in. dla branży motoryzacyjnej i maszynowej, rozwijający dział elektormobilności. Wytwarzane przez nią materiały wykorzystywane są w motoryzacji m.in. w bateriach do e-aut. W roku 2017 grupa wygenerowała obrót w wysokości 12,3 miliarda euro. Obecnie zatrudnia 9 700 osób. Umicore działa już na rynku polskim – w 2014 roku zdecydowała o budowie fabryki katalizatorów w Nowej Rudzie. Inwestycja ta warta była 160 mln zł. Została otwarta w 2016 roku.

Jak informuje Umicore, jej działalność koncentruje się na obszarach zastosowań, w których niezbędna jest wiedza specjalistyczna z zakresu materiałoznawstwa, chemii i metalurgii. Większość swoich przychodów firma przeznacza na badania i rozwój. W opublikowanym 1 czerwca komunikacie dotyczącym nowej fabryki w Nysie Grupa Umicore poinformowała również o decyzji dotyczącej budowy nowego Centrum Kompetencji Procesowych w jej siedzibie w Olen w Belgii, gdzie już prowadzi jedno z największych centrów badawczo-rozwojowych. Centrum to ma wzmocnić pozycję Umicore w zakresie innowacyjnych, energooszczędnych procesów produkcyjnych, które zostaną zastosowane w zaawansowanych technologicznie instalacjach na całym świecie. Inwestycja ta ma zostać uruchomiona pod koniec 2019 r.

„Obie decyzje są głównymi kamieniami milowymi dla Umicore i znacząco przyczynią się do inicjatywy Unii Europejskiej w celu promowania wiodącego przemysłu akumulatorowego opartego na innowacyjnych technologiach i zrównoważonym łańcuchu dostaw” – uznał cytowany w informacji Marc Grynberg, dyrektor generalny Umicore.

OCRG

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy