7,5 mln złotych na modernizację szpitala w Strzelcach Opolskich


Oddział anestezjologii i intensywnej terapii, oddział ginekologiczno-położniczy i noworodków oraz pracownia endoskopii Szpitala Powiatowego w Strzelcach Opolskich zostaną zmodernizowane. Zakupiony zostanie również nowoczesny sprzęt. Dotacja na ten cel została przekazana przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.

Marszałkowie Andrzej Buła i Roman Kolek podpisali w poniedziałek, 7 sierpnia, umowy z Beatą Czempiel, dyrektor Szpitala Powiatowego im. prałata J. Glowatzkiego w Strzelcach Opolskich dotyczące realizacji trzech projektów inwestycyjnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.

Dzięki pieniądzom unijnym, rozdysponowanym przez urząd marszałkowski, wspomniane oddziały zostaną zmodernizowane, zostanie zakupione ich nowe wyposażenie wraz z nową aparaturą medyczną, zainstalowane zostanie oświetlenie LED, poprawiające  efektywność energetyczną, zakupiony zostanie sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem.

Modernizacja i zakup sprzętu oddziału intensywnej terapii kosztować będzie 4 miliony 200 tysięcy złotych, dotacja wyniesie ponad 3 miliony 60 tysięcy złotych. Oprócz remontu zostaną zakupione wózki reanimacyjne, dezynfektory, specjalistyczne łóżka, most anestezjologiczny. Sprzęt niezbędny jest do wyposażenia stanowisk intensywnej terapii, sali wybudzeń, cesarskich cięć oraz operacyjnych.

W przypadku oddziału ginekologiczno-położniczego i noworodków wartość inwestycji to prawie 2 miliony 300 tysięcy złotych, a dofinansowanie  to ponad 1 milion 900 tysięcy złotych. Oddział zyska pompy infuzyjne, kardiomonitory, laktatory, system monitorowania okołoporodowego, kardiografy z telemetrią.

Modernizacja pracowni  endoskopii i jej wyposażenie kosztować będzie ponad 2 miliony 200 tysięcy, a dotacja wyniesie prawie 2 miliony złotych. Pracownia zostanie wyposażona m.in. stół zabiegowy, video gastroskopy, pompę endoskopową, stanowiska do monitorowania funkcji życiowej pacjenta, zestaw do laparoskopii.

– Szpital w Strzelcach Opolskich wpisuje się w założenia związane z realizacją projektów europejskich. Adoptujemy pomieszczenia i zakupujemy nowy sprzęt. Poprawiamy pobyt w szpitalu kobiet w ciąży, diagnostykę chorób przewodu pokarmowego. Liczymy na to, że jakość opieki ulegnie znacznej poprawie – mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego.

– Wielokrotnie spotykaliśmy się z dyrektor szpitala i mamy przeanalizowane potrzeby związane z nowymi zakupami. Niezbędna jest Ten wymiana sprzętu niedokładnego i zużytego, ginekologia i położnictwo muszą być dostosowane do standardów obowiązujących w Europie. Chcemy, aby pokoje były jedno lub  dwuosobowe – mówi Józef Swaczyna, starosta powiatu strzeleckiego. Starosta zauważa, że wzmocnienie oddziału wewnętrznego podyktowane jest starzejącym się społeczeństwem.

Dyrektor szpitala Beata Czempiel dodaje, że otrzymane pieniądze pozwolą na zakup sprzętu i remont, na który od lat jest czekają nie tylko mieszkańcy, ale również personel medyczny.

– To kolejny projekt, na który otrzymujemy pieniądze. W rozdaniu 2007 – 2014 pozyskaliśmy 10 milionów złotych na inwestycje. Zmodernizowany został oddział dziecięcy, szpitalny oddział ratunkowy, była przeprowadzona termomodernizacja. Dzięki temu jesteśmy doświadczeni w składaniu wniosków unijnych, piszemy je sami, nie zlecamy tego firmom zewnętrznym – dodaje Czempiel. Dyrektor szpitala podkreśla, że remont będzie się odbywał bez wstrzymywania przyjmowania pacjentów.

Zbigniew Brachaczek, ordynator intensywnej terapii dodaje: – Oddział funkcjonuje już dwadzieścia lat. Postęp nauk medycznych postępuje w bardzo szybkim tempie, szczególnie jak chodzi o sprzęt. Niektóre monitory mają 10 lat i naturalnie ulegają częstym awariom, musimy je wymienić. Zwiększamy diagnostykę, będzie dodatkowy separator, nowe łóżka. Zakres prac jest olbrzymi – dodaje.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy