Centrum Terapii Nerwic się modernizuje

Już trwają prace projektowe, a w przyszłym roku ruszy modernizacja Centrum Terapii Nerwic w Mosznej. Leczący się tam pacjenci znacząco odczują poprawę komfortu terapii.  

Szpital przygotowuje się do kompleksowej przebudowy i rozbudowy systemu wentylacji, będzie też  rozbudowana stołówka i częściowo zostaną przebudowane sale chorych.

– Trwająca już od tylu miesięcy pandemia pokazuje, jak ważne są warunki,  w jakich na co dzień przebywają pacjenci naszych szpitali – mówi marszałek województwa Andrzej Buła. – Dlatego też szukamy możliwości finansowania inwestycji, które poprawiałyby te warunki, a przede wszystkim zwiększały bezpieczeństwo pacjentów. Prace planowane w Mosznej na pewno ograniczą możliwości rozprzestrzeniania się wirusów, w tym w szczególności wirusa SARS-CoV-2 – dodaje marszałek.

Marek Drobik, prezes Centrum Terapii Nerwic w Mosznej mówi, że to spora inwestycja zarówno pod względem kosztów, jak i rozmiarów obiektu. – Jesteśmy w trakcie projektowania, ale założenia już pokazują, że rozbudowa wentylacji będzie realizowana w nowatorskiej technologii zamontowania wymiennika gruntowego. To przede wszystkim da możliwość korzystania z wymiany powietrza oraz regulacji temperatury – informuje prezes. Taki wymiennik o technologii bezprzeponowej pozwala na wykorzystanie energii geotermalnej – ciepła w okresie zimowym a chłodu w okresie letnim. Pozwoli także na oczyszczenie powietrza wewnątrz szpitala z bakterii, wirusów czy innych patogenów, a także na jego jonizację. Skutkiem tego będzie m.in. ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się wirusów drogą powietrzno-kropelkową.

Prezes podkreśla, że pandemia pokazała też inne nowe wyzwania przed szpitalem.  – Rozbudowujemy także stołówkę, bo konieczne jest zwiększenie dystansu społecznego, ale będzie to też większy komfort dla pacjentów. Budowla będzie przylegać do istniejącego budynku, a zakłada podwojenie obecnej powierzchni – dodaje. Przebudowa sal chorych będzie natomiast polegała m.in. na poszerzeniu drzwi w celu zapewnienia możliwości transportu łóżkowego pacjentów oraz na ich odświeżeniu. Dodatkowo szpital planuje zakup specjalistycznego sprzętu dla prowadzenia rehabilitacji pacjentów po przebytym zakażeniu COVID-19.

Pieniądze na te prace, które oszacowano na ponad 5 milionów 600 tysięcy złotych, w większości (ponad 4,7 mln zł) będą pochodziły z regionalnych funduszy unijnych.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy