Przyjadą do nas popularni pisarze

Krzysztof Skiba, Maciej Orłoś, Dorota Masłowska, Andrzej Pilipiuk – to jedynie część pisarzy, z którymi będzie można się spotkać w trakcie wydarzenia „Zaczytane Opolskie”. Mapa autorskich spotkań pokryje całą Opolszczyznę i potrwa do połowy listopada.

Części bardziej znany jest jako muzyk, ale to również autor książek i tłumacz literatury francuskiej – Krzysztof Skiba. To właśnie spotkanie z tym popularnym muzykiem zespołu Big Cyc 12 września w Prudniku i Paczkowie otworzy cykl spotkań w ramach  „Zaczytane Opolskie”. Na finał wieczór autorski z Dorotą Masłowską w Opolu. Ideą projektu jest propagowanie czytelnictwa. Jak się okazuje, tylko 37% Polaków przeczytało choć jedną książkę w ciągu roku. Siedem książek w tym samym czasie przeczytało jedynie 9% rodaków. 87% najmłodszych nie przeczytało żadnej książki. Najlepszą zachętą do czytania wśród dzieci są ich, sięgający po książki, rodzice.

 

Znani na wyciągnięcie ręki

Tadeusz Chrobak, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu zachęca do udziału w spotkaniach. Podkreśla, że autorzy są wyjątkowi, a część z nich jest związanych z naszym województwem jak Jakub Ćwiek, Piotr Milewski, a od kilku lat zakonnik Grzegorz Kramer. – Dla mnie najbardziej wyjątkowe nazwisko to Piotr Gąsowski, najbardziej czekam właśnie na to spotkanie – mówi Tadeusz Chrobak. Dodaje, że największym atutem projektu jest zapraszanie autorów do małych miejscowości. – W tych niewielkich bibliotekach odbywa się swoista rewolucja. Miejsca te są remontowane i stają się na nowo centrum życia kulturalnego – mówi. Tadeusz Chrobak podkreśla, że dla bibliotekarzy największym szczęściem jest dobra i nowa książka oraz danie możliwości czytelnikom spotkania na żywo z jej autorem. – W tym roku szczególnie duża liczba autorów przyjedzie do naszego województwa. Uzgadniam jeszcze spotkanie z Jackiem Dukajem – mówi.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła zaznacza, że pomysł związany z promocją książek, to kontynuacja tego, co od lat robi urząd marszałkowski. – To również element edukacji – mówi.

 

Czytelnicza przygoda

Wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca dodaje, że akcja odbywa się po raz trzeci. – To czytelnicza przygoda w całym regionie. Pomysł zrodził się w kontrze do tego, co dzieje się w czytelnictwie. Wszyscy znamy statystyki, które są bardzo niepokojące. Z drugiej strony wszystkie duże targi książki i spotkania autorskie odbywają się w dużych miastach. My chcieliśmy, aby na takie spotkanie mogli przyjść mieszkańcy mniejszych miejscowości – mówi.

Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego zaznacza, że problem z czytelnictwem trwa od lat.  – Oglądamy, a nie czytamy. W województwie tylko około 15% mieszkańców czyta książki  – dodaje.  W całym województwie opolskim w zeszłym roku do bibliotek przyszło 2 412 565 osób.

Stąd też pomysł Urzędu  Marszałkowskiego, aby to właśnie spotkania z popularnymi pisarzami stały się inspiracją do sięgnięcia po książki. Nie będzie trzeba przyjeżdżać do stolicy regionu, ale wystarczy wybrać się do pobliskiej biblioteki.

Dobór bohaterów spotkań nie był przypadkowy. Będzie to okazja do spotkań z autorami różnych gatunków literackich, piszących dla dzieci oraz odbiorców dorosłych, osób znanych z mediów, erudytów, autorów będących laureatami znaczących nagród literackich, autorytetów literackich spowoduje dotarcie z oferta do różnych grup i środowisk czytelników. Harmonogram spotkań  tutaj .

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy