Solidarność mają w sercu

We wszystkim miastach wojewódzkich, również w Opolu, odbyła się „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”. Najlepsi będą uczestniczyć w warsztatach i finale krajowym. Otrzymają również indeksy i stypendia.

 Uczniowie z 414 szkół średnich z Polski wzięli udział w VIII edycji konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”. Na etapie wojewódzkim spotkali się w stolicach regionów. Egzamin polegał na rozwiązaniu testu z wiedzy historycznej obejmującej lata 1970-1990. Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego, życzyła uczniom zwycięstwa, przy czym podkreśliła, że wiedza historyczna jest podstawą świadomości społecznej. – Jak widać niektóre kraje nie odrobiły lekcji z historii. Gdyby Rosjanie mieli wiedzę i przeanalizowane skutki historycznych  decyzji politycznych, dziś nie zaatakowaliby Ukrainy – mówiła przed startem olimpiady wicemarszałek województwa.

Troje uczniów z najwyższymi wynikami w każdym województwie stworzy drużynę, która w kwietniu 2022 r.  przyjedzie do Gdańska na trzydniową wizytę studyjną, a następnie w czerwcu przystąpi do egzaminu finałowego Olimpiady. Finał oraz gala wręczania nagród odbędzie się w Sieradzu w  województwie łódzkim.

W opolskim finale wojewódzkim olimpiady wzięło udział 18 uczniów liceów i techników z  regionu. Laureatami olimpiady, którzy reprezentować będą nasz region w finale krajowym zostali:

  • Filip Przybyszewski – Diecezjalne Liceum Humanistyczne z Nysy,
  • Jakub Hirschberg– II LO z Brzegu,
  • Piotr Kiełb – Diecezjalne Liceum Humanistyczne z Nysy.

O wysokim poziomie rywalizacji świadczyć może fakt, że laureaci uzyskali blisko 70% możliwych do uzyskania punktów.

Danuta Kobzdej, pomysłodawczyni konkursu i zarazem prezes Fundacji Centrum Solidarności, poinformowała, że na zwycięzców olimpiady czekają indeksy na stacjonarne uczelnie wyższe, roczne stypendia naukowe oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. Co warte podkreślenia, nagrodami pieniężnymi, jak co roku, zostaną też uhonorowani nauczyciele zwycięskiej dziewiątki finałowej. – Nauczyciele odgrywają bardzo ważną rolę w budowaniu potencjału intelektualnego młodego człowieka. To od nich też w dużej mierze zależy  z jakim kapitałem wiedzy nasze dzieci wkroczą w życie dorosłe. Doceniajmy ich pracę – dodaje Danuta Kobzdej.

Dodajmy, że konkurs „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” to największy i najbardziej rozpoznawalny ogólnopolski konkurs historyczny dla uczniów szkół średnich w Polsce, sprawdzający wiedzy historyczną, obejmującą lata 1970-1990. – Historia lubi się powtarzać. Dlatego trzeba ją poznawać by wyciągać wnioski na przyszłość: czerpać z niej co dobre i sprawdzone, a rugować co złe i niszczące – podkreśla prezes Fundacji.

Konkurs jest trzyetapowy. Pomiędzy etapem wojewódzkim a finałem młodzież bierze udział w warsztatach studyjnych, na których zdobywa wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat produkcji krótkich form filmowych.

Materiał prasowy fundacji/pw

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy