Uniwersytecki Szpital Kliniczny z nowoczesną okulistyką

Okulistyka w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym wzbogaciła się o dwie wyposażone w najlepszy sprzęt sale operacyjne. Do tego gruntowny remont przeszedł cały oddział. Wszystko było możliwe dzięki dofinansowaniu przekazanemu przez Urząd Marszałkowski.

W poniedziałek (9.09) przewidziano pierwsze zabiegi w dwóch nowo oddanych salach operacyjnych na oddziale okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Przez ostatnie miesiące trwał tutaj remont, a pacjenci byli przeniesieni na inne piętro szpitala. Po powrocie, z efektów przeprowadzonych prac każdy powinien być zadowolony. – To była gruntowna przebudowa, dodatkowo przygotowaliśmy dwie sale operacyjne. Takie rozwiązanie wpłynie na liczbę przeprowadzanych operacji i zabiegów – tłumaczy Dariusz Madera, dyrektor szpitala.

Wygoda, nowoczesność, komfort

Wyjaśnijmy, do tej pory pacjenci trafiający na oddział operowani byli na głównym bloku operacyjnym szpitala. Często powodowało to, że wydłużał się czas oczekiwania na zabieg. – Przewiezienie chorych z 6 piętra na blok operacyjny trwało dłużej niż sam zabieg. Teraz to się zmieni. Wszystko jest w jednym miejscu. Bezpośrednio z sali oczekiwań, pacjent zostanie przewieziony na blok operacyjny  – dodaje Dariusz Madera.

Na oddziale obok pokoi z typowymi łóżkami są również pomieszczenia z wygodnymi fotelami. Tutaj trafiać będą osoby, które po kilku godzinach od zabiegu będą wypisywane do domu. Również same sale operacyjne zostały wyposażone w ultranowoczesny sprzęt. Specjaliści będą mogli korzystać m.in. z mikroskopu okulistycznego, lasera do fotokoagulacji siatkówki, lasera neodynamowego do irydomii i kapsulotomii, lampy szczelinowej z tonometrem aplanacyjnym, ultrasonografu okulistycznego czy spektralnego tomografu optycznego. Dziennie będzie można przeprowadzić 15 zabiegów usunięcia zaćmy i jednocześnie prowadzić operacje związane m.in. z przeszczepem siatkówki, witrektomi czyli takie, które wymagają narkozy.

Marszałek wspiera szpital kliniczny

Koszt remontu i wyposażenie oddziału w sprzęt medyczny kosztowało prawie 6 milionów złotych. Ponad 4 miliony złotych to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego, a kolejne 2 miliony dołożył sam szpital. Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego cieszy się, że opolski szpital zyskał nowoczesny sprzęt, a co za tym idzie jest jeszcze bardziej konkurencyjny. Optymizmu dodaje również informacja, że zwiększone możliwości przeprowadzania operacji i zabiegów okulistycznych znacząco skrócą kolejki oczekujących m.in. na usunięcie zaćmy. – Pieniądze europejskie pozwoliły na uzyskanie świetnego standardu. To jest wielka szansa dla naszych mieszkańców, którzy oczekują tego, że zabieg zostanie szybko i sprawnie przeprowadzony. Te wygodne warunki powinny temu sprzyjać. Dwie sale operacyjne przeznaczone dla lekarzy okulistów nie tylko pozwalają na prowadzenie zabiegów tutaj na miejscu, ale również powodują, że jedna z głównych sal operacyjnych będzie zwolniona, a to pozwoli na lepsze wykorzystanie potencjału tego szpitala – dodaje wicemarszałek Roman Kolek.

Dodajmy, że szpital współpracuje obok swoich świetnie przygotowanych specjalistów z zespołem lekarzy z Sosnowca.

PW

Nasze serwisy