Opolskie! Wsiadajcie na rowery

Rajdy rowerowe, zajęcia związane z bezpiecznym poruszaniem się na dwóch kółkach, spotkania z pracownikami Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego czy wyposażenie w kaski i kamizelki. W województwie opolskim ruszył program „Dwa zamiast cztery: Opolskie na rowery”.

Słoneczne przedpołudnie, dziesiątki dzieci na rowerach w kaskach i kamizelkach odblaskowych, do tego tor przeszkód i zajęcia związane z udzielaniem pierwszej pomocy oraz bezpieczeństwem na drodze. W ten sposób w Szkole Podstawowej nr 24 w Opolu zainaugurowano projekt „Dwa zamiast cztery: Opolskie na rowery”. Ten będzie trwać przez najbliższe lata, ale do pierwszego etapu przystąpiło 21 szkół z całego regionu. To oznacza, że prawie 2000 tysiące uczniów będzie uczestniczyło w atrakcyjnych zajęciach, wycieczkach i wszystkim tym, co związane jest z rowerami.

Rower to pasja i zabawa

Z pomysłu niezmiernie cieszy się Martyna Knapik, uczennica szkoły, która uwielbia rodzinne wycieczki rowerowe. Sama też jeździ jednośladem do sklepu czy szkoły, bardzo dobrze zna zasady bezpieczeństwa. – Zakładam  kask, kamizelkę odblaskową. Jeżeli jadę ulicą, pamiętam o tym, żeby zwracać uwagę na samochody, sygnalizuję też chęć skręcenia. Latem bardzo często korzystam z roweru – mówi. Teraz Martyna czeka na rajd rowerowy, który zorganizuje w ramach programu jej szkoła. – Kiedyś już byłam na takim wspólnym wyjeździe, to było fantastyczne przeżycie – mówi. Jej marzeniem jest to, aby było jeszcze więcej ścieżek rowerowych. Zauważa, że jazda na rowerze związana jest z dbałością o ekologię – Jest mniej spalin, a jadąc rowerem można korzystać z uroków przyrody – zaznacza. Podobnego zdania jest jej kolega Gracjan. – Pasjonuję się jazdą wyczynową na rowerze – mówi z entuzjazmem – Z kolegami robimy różne triki, niejednokrotnie się wywrócimy, ale dzięki temu trenujemy technikę – dodaje. Do szkoły najczęściej przyjeżdża na rowerze. Podobnie jak Martyna, zna już wszystkie zasady ruchu drogowego i bezpiecznej jazdy. – Jeżeli jest droga rowerowa, należy się nią poruszać. Według mnie brakuje ścieżki obok naszej szkoły – dodaje.

 

Dorośli dbają o najmłodszych

– To jest projekt dla dzieci i nas, dorosłych, którzy odpowiadamy za nich i  za infrastrukturę. W naszym województwie stale przybywa ścieżek rowerowych. Wiele z nich jest właśnie budowanych, za chwilę będą z nich korzystać nasi mieszkańcy. Chcemy pokazać, że na rowerze warto być dobrze zabezpieczonym i ubranym. Te dobre nawyki dzieci przeniosą do domu. Powiedzą o tym, że należy mieć kask, kamizelkę, dobrze oświetlony rower – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, który dodaje, że kask niejednokrotnie uratował życie.

– Coraz częściej będziemy korzystać z rowerów. Mamy bowiem świetną infrastrukturę, kupowanych jest coraz więcej rowerów. Co roku w naszym projekcie będzie brało udział około 20 szkół. Obok bezpieczeństwa, stawiamy również na małą infrastrukturę rowerową. W miejscu, gdzie np. brakuje wiaty rowerowej czy stojaków, przekażemy pieniądze na  ich zainstalowanie. Ciekawym pomysłem byłaby tablica koło tzw. „witaczy”, że dane miasto sprzyja rowerzystom i należy na nich uważać – mówi marszałek województwa opolskiego.

 

Dorośli promują rower i bezpieczeństwo

Z projektu cieszy się również dyrektorka szkoły w opolskiej dzielnicy Groszowice Jolanta Ślemp, w której zainaugurowano kampanię. – Mamy wiele pomysłów związanych z bezpieczną jazdą na rowerze. Chcemy mówić nie tylko o bezpiecznej jeździe, ale pokazać, że Opolszczyzna ma ciekawe zakątki, gdzie można poruszać się rowerem. Za chwilę ogłosimy konkurs na nakręcenie filmu, który będzie promował jazdę na dwóch kółkach – mówi Jolanta Ślemp.

W trakcie inauguracji projektu dzieci miały okazję spotkania się m.in. z osobami propagującymi jeżdżenie rowerem w tandemie czy policjantem Maciejem Milewskim z Komendy Wojewódzkiej Policji, który zajmuje się ruchem drogowym. – Bezpieczeństwo jest tą dziedziną, z którą spotykamy się przez całe życie. W ostatnich latach dla rowerzystów stworzono wiele możliwości. Nadal jednak ścieżki rowerowe przecinają się z drogami i tam dochodzi do wielu niebezpiecznych sytuacji. Wielu kierowców nie zna zasad ruchu drogowego. Dlatego będziemy mówić o uprawnieniach, które mają rowerzyści – mówi Maciej Milewski. Tłumaczy, że najczęściej kierowcy ignorują śluzy rowerowe, kontrapas, możliwość jazdy „pod prąd” na wyznaczonych drogach. – Należy upowszechniać tego typu rozwiązania – zaznacza.

 

Jazda rowerem ma być bezpieczna

Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Edward Kinderinstytucji , która jest partnerem programu, chce wpłynąć na świadomość mieszkańców województwa. – Jesteśmy kojarzeni z tymi, którzy egzaminują przyszłych kierowców, ale naszym zadaniem jest również edukacja związana z ruchem drogowym. Patrząc na statystyki, w zeszłym roku  w województwie opolskim było 100 wypadków z udziałem rowerzystów, 13 z nich ze skutkiem śmiertelnym. Oprócz przygotowania do egzaminu na kartę rowerową, chcemy prowadzić zajęcia związane z bezpieczeństwem, tak, aby młodzi ludzie świadomie wyjeżdżali na drogę. Mam nadzieję, że to pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo – dodaje.

Pracownicy WORD odwiedzą szkoły biorące udział w programie. W każdej z nich będzie również koordynator, który zostanie przeszkolony i będzie prowadził zajęcia dla młodzieży i dzieci. Będą oni też organizować wyjazdy i pokazywać niebezpieczne miejsca.

W ramach prowadzonej kampanii Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego wraz z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego wyposaży szkoły w stojaki rowerowe, elementy miasteczka ruchu drogowego, fantom szkoleniowy, defibrylator szkoleniowy, tablice edukacyjne. WORD na potrzeby kampanii zakupił: kaski rowerowe, kamizelki, lampki rowerowe, zabezpieczenia rowerowe, koszulki z logotypem kampanii, klucze rowerowe 16w1, które zostaną wykorzystane jako nagrody podczas konkursów.

 

pw

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy