Opolski teatr zmienia się dla widza

Kolejny krok zrobiony – już niebawem rozpocznie się długo wyczekiwana przebudowa Teatru im. Jana Kochanowskiego. Dnia 8 sierpnia dyrektor teatru Norbert Rakowski podpisał umowę z wykonawcą remontu – firmą TECHBUD Sp. z o.o. Przy okazji wicemarszałek Zbigniew Kubalańca wręczył dyrektorowi dokument, przedłużający na kolejne cztery lata kontrakt na kierowanie tą placówką.

Otwarty na widza, nowoczesny i komfortowy. Taki już wkrótce będzie Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Charakterystyczna, odnowiona bryła z lat 70-tych doskonale wkomponuje się w przestrzeń placu Jana Pawła II i stanie się obiektem na miarę XXI wieku. Zaawansowane prace ruszą z początkiem nowego roku. Widzowie i miłośnicy teatru muszą liczyć się z małymi utrudnieniami, lecz nie zostaną pozbawieni możliwości odbioru kultury.

Przypomnijmy – projekt „NOWA JAKOŚĆ TEATRU – przebudowa i modernizacja Teatru Jana Kochanowskiego na cele kulturalne i edukacyjne” będzie realizowany z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.  TECHBUD podpisał umowę na kwotę 21 864 907 zł. Planowane dofinansowanie unijne projektu wyniesie 14 249 960,30 zł. Pozostała kwota pochodzi z budżetu województwa.

Zupełnie nowa jakość

To będzie gruntowna modernizacja scen Teatru wraz z zapleczami  oraz stworzenie nowej jakości zewnętrznego wizerunku teatru. Projekt przebudowy to przede wszystkim nowy system wentylacji i klimatyzacji w budynku,  zmiana głównej fasady budynku wraz z jego otoczeniem, adaptacja pomieszczeń na  Centrum Edukacji Kulturalnej, modernizacja systemu elektroakustycznego scen teatralnych oraz systemu oświetleniowego małej sceny. Zakończenie prac planowane jest na wrzesień 2020 roku.

Dyrektor teatru Norbert Rakowski podkreśla, że 80% inwestycji to poprawa jakości odbioru kultury przez widza, który będzie mógł obcować z kulturą w komfortowych warunkach cieplnych. Nowa elewacja także będzie spełniać normy klimatyzacji i wentylacji. – Fasada to wizualnie najbardziej spektakularna część inwestycji. Do teatru będą prowadzić nowe wejścia od placu Jana Pawła, naprzeciwko kas i przed Małą Sceną. Dzięki przesuwanym i otwieranym między filarami oknom przestrzenie będą otwarte dla widzów zawsze wtedy, gdy pozwoli na to pogoda. Pojawią się też piękne tarasy – wyjaśnia dyrektor jednostki.

Z myślą o widzu

W trakcie remontu będzie funkcjonować scena Modelatornia. – Będziemy tam prezentować spektakle, które miały premiery na scenie Bunkier, Małej Scenie i właśnie w Modelatorni. Nie będą to jedynie eksperymentalne formy. Szukamy nowej przestrzeni, jesteśmy na etapie zaawansowanych rozmów nt. miejsca na nasze przedstawienia w Opolu. Poza tym będziemy starali się wyjeżdżać w region i poza region – dodaje Norbert Rakowski.

Wyłoniona w przetargu firma TECHBUD współpracowała już z opolskim teatrem przy tworzeniu sceny Modelatornia dwa lata temu. – Przedstawiliśmy harmonogram, który będzie jeszcze wspólnie dopracowywany. Główne prace ruszą w styczniu, ale nam zależy, żeby część robót rozpocząć nieco wcześniej. To obiekt, który ma już kilkadziesiąt lat, zawsze mogą pojawić się niespodziewane okoliczności. Poza tym w czasie remontu budynek będzie funkcjonował. Termin również jest wyzwaniem. Prace będą rozłożone na kilka etapów – wentylacja, nagłośnienie, oświetlenie, natomiast z prac budowanych głownie fasada. Część robót zleconych będzie specjalistycznym firmom podwykonawczym – mówi prezes  firmy Dawid Woś.

Kapitan na trudny czas

Jak przyznaje wicemarszałek Zbigniew Kubalańca, to historyczny moment dla Teatru im. Jana Kochanowskiego. Od czasów jego powstania nie było tak gruntownej modernizacji. To największa inwestycja w jednostkach kultury po remoncie Filharmonii Opolskiej. Obiekt zmieni się wewnętrznie i zewnętrznie. – Teatr się otworzy na zmodernizowany plac Jana Pawła II. Pojawi się dużo zieleni, a otwarte tarasy zachęca mieszkańców do skorzystania z relaksu, kultury. Kolejnym filarem otwartości będzie utworzenie Centrum Edukacji Kulturalnej, gdzie z teatrem i sztuką obcować będą mogli najmłodsi. Chcemy sprawić, żeby młody widz korzystał ze sztuki i kultury naturalnie, bez przymusu. Tu dzieci przedszkolne, młodzież szkolna i studenci będą mogli zobaczyć, jak się teatr tworzy, jak powstają sztuki, jak pracują artyści czy jak pisze się sztukę – wyjaśnia Zbigniew Kubalańca.

Uroczyste podpisanie umowy z wykonawcą przebudowy było okazją do wręczenia przez wicemarszałka Zbigniewa Kubalańcę dokumentu,  przedłużającego kontrakt dyrektorowi Norbertowi Rakowskiemu na kolejne cztery lata. – To będzie trudny czas dla placówki i trzeba, żeby kierował nią w tym czasie dobry, sprawdzony kapitan – mówił, życząc dyrektorowi sukcesów w tej następnej kadencji.

KK/VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy