KSOW dla opolskich wsi

Warsztaty sztuki w gminie Bierawa, konkurs AgroLiga 2019, Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych – Agrofestiwal oraz dwanaście innych cennych inicjatyw realizowanych będzie dzięki 350 tysiącom złotych przekazanym przez urząd marszałkowski.

Znane i lubiane wydarzenia, spotkania i warsztaty tematyczne integrujące lokalną społeczność to świetne pomyły lokalnych samorządów i stowarzyszeń.

Rosnącą aktywność i coraz bardziej kreatywne pomysły mieszkańców obszarów wiejskich dostrzega członek zarządu województwa Stanisław Rakoczy. – W mojej cenie są to jedne z najlepiej wydanych i spożytkowanych pieniędzy unijnych. Należy pamiętać, że Polska to nie tylko duże miasta, ale też powiaty, miasteczka, wsie, gdzie ludzie chcą lepiej żyć. Dzięki swojej aktywności potrafią sami zadbać o siebie, swoje otoczenie i sąsiadów, sięgając dobrze po pieniądze unijne – przyznaje Stanisław Rakoczy. Jak dodaje, doświadczenie procentuje, a z roku na rok widać lepsze przygotowanie wnioskujących. – Rzadko kiedy spotkamy takie błędy, z którymi spotykaliśmy się na początku. Inicjatywy są ciekawe i kreatywne – mówi.

Również marszałek województwa Andrzej Buła przyznaje, że wieś umiejętnie i mądrze korzysta w różnych form wsparcia. – Uaktywniamy obszary wiejskie, mamy kilka źródeł ich wsparcia –  to Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich, sami stworzyliśmy konkurs na 240 tysięcy złotych z budżetu województwa na obszary wiejskie, mamy małe granty oraz konkurs na wydarzenia związane z promocją produktu tradycyjnego i kulinarnego. To pokazuje, że staramy się w umiejętny sposób utrzymać dobrą aktywność mieszkańców wsi.

W ramach jednego z projektów w Bierawie odbywać się będą warsztaty. – Gminne Centrum Kultury i Rekreacji zorganizuje warsztaty sztuki. Chcemy przypomnieć koronkarstwo, a w pracowniach garncarskich (również stworzonych dzięki projektom) historię zamknąć w formach ceramicznych. Czytamy dużo publikacji historycznych i tworzymy figurki okolicznościowe. Chcemy zaproponować naszym mieszkańcom w każdym wieku takie aktywności, jak grafika, plastyka, malarstwo – mówi Mirosław Wierzba, dyrektor GCKiR w Bierawie.

UMOWY W RAMACH KRAJOWEJ SIECI OBSZARÓW WIEJSKICH

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy