Opolskie na Hannover Messe 2019

W dniach od 1 do 5 kwietnia województwo opolskie prezentowało się na Międzynarodowych Targach Branżowych z zakresu technologii, innowacji i najnowocześniejszych rozwiązań przemysłowych Hannover Messe 2019.

Hannover Messe to jedne z najważniejszych i największych targów na świecie, koncentrujących się na obszarach kluczowych dla produkcji przemysłowej, przede wszystkim na technologiach oraz innowacjach, sprzyjających poprawie efektywności gospodarczej. Targi są platformą bezpośredniego kontaktu przedstawicieli rożnych branż, a także świata biznesu, nauki i polityki. Na tegorocznych targach prezentowało się ponad 5 tysięcy wystawców z 77 krajów świata. Liczba odwiedzających szacowana jest na ponad 200 tysięcy.

Stoisko województwa opolskiego na targach powstało dzięki współpracy z niemieckim regionem partnerskim, Nadrenią-Palatynatem.  Ministerstwo  Nauki oraz Ministerstwo Gospodarki  Nadrenii-Palatynatu udostępniły nam powierzchnię wystawienniczą w ramach własnego stoiska targowego  Research & Technology – badania, rozwój i transfer technologii. Do reprezentowania województwa opolskiego  w tegorocznych targach Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła zaprosił Politechnikę Opolską.

Pracownicy naukowi Politechniki Opolskiej, dr inż. Aleksandra Kawala-Janik, dr inż. Michał Podpora oraz dr inż. Arkadiusz Gardecki  zaprezentowali badania dotyczące analizy danych biomedycznych, których celem jest poprawa nieinwazyjnych metod interakcji „mózg-komputer”. Badania prowadzone przez opolskich naukowców we współpracy z Oddziałem Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego pozwalają na coraz dokładniejsze diagnozowanie zaburzeń pracy ludzkiego mózgu. Drugi z obszarów badań, zaprezentowanych w trakcie targów, dotyczył dokładnego rozpoznawania twarzy przez roboty humanoidalne. Naukowcy z Politechniki Opolskiej rozwijają innowacyjną koncepcję interakcji na linii człowiek – maszyna, a celem prowadzonych prac rozwojowych jest stworzenie  „prawdziwie inteligentnego” humanoidalnego asystenta człowieka. Podczas wszystkich dni targowych prezentowane przez Politechnikę projekty cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Z osiągnięciami opolskich naukowców zapoznała się również Daniela Schmitt, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Nadrenii-Palatynatu, która wizytując nasze stoisko, wielokrotnie podkreślała wagę współpracy naszych uczelni i realizacji wspólnych projektów.

Kwestiami organizacyjnym związanymi z pobytem opolskich naukowców w Hanowerze oraz przygotowaniem stoiska wystawienniczego zajęło się Biuro Województwa Opolskiego w Moguncji  oraz Centrum Transferu Technologii Politechniki Opolskiej.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy