Aktywnie i pomysłowo na opolskiej wsi

Blisko 250 tysięcy złotych na 26 inicjatyw na opolskich wsiach przekazał w ramach dziewiętnastego już konkursu zarząd  województwa opolskiego. W tym roku wiele z nich nawiązuje do 15 – lecia obecności w Unii Europejskiej.

W sumie wpłynęło 38 ofert organizacji działających na obszarach wiejskich, a związanych z upowszechnianiem rozwoju i odnowy wsi. Maksymalna kwota wsparcia to 12 tys. złotych. Wiele z projektów to dobrze znane inicjatywy, kontynuowane od lat i cieszące się ogromnym zainteresowaniem lokalnych społeczności. Wsparcie otrzymały m.in. takie wydarzenia jak: “Złota Kosa” XIX Turniej Żniwowania Metodami Tradycyjnymi – organizator Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lasocice i Piątkowice, Opolskie Gwiazdy Europy – Śląski Oktoberfest – organizator Stowarzyszenie Rozwoju i Odnowy Wsi Pawłowice czy IX Opolski Jarmark Folkloru – organizator Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania “Dolina Stobrawy”. To pomysły lokalnych liderów społecznych, społeczników, stowarzyszeń, sołtysów czy samych mieszkańców wsi.

Na pomysł organizacji „Pikniku zamkowego w Dąbrowie – Opolskie Gwiazdy Europy” wpadli tamtejsi strażacy OSP. – Mieszkańcy postrzegają nas bardzo społecznie. Festiwal „Zamczysko” co roku promuje nasz park w Dąbrowie, naszą gminę i zamek. Wspólnie z radą sołecką wyszliśmy z inicjatywą, aby poszerzyć formułę tego wydarzenia. Będzie wiele atrakcji m.in. symboliczne sadzenie drzewek dla potomnych. Zostawimy ślad po sobie. Im więcej dajemy, tym więcej otrzymujemy – wyjaśnia wiceprezes zarządu OSP Dąbrowa Marek Olender.

Aktywnie, pomysłowo i na luzie najbardziej aktywnych w wykorzystywaniu pieniędzy unijnych chce wyróżnić Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Kraina Dinozaurów”. Anna Golec, szefowa stowarzyszenia wyjaśnia, że stanie się to podczas … rajdu rowerowego „Rowerem aleją Opolskich Gwiazd Europy”. – Planujemy cztery takie rajdy. Wezmą w nich udział samorządowcy i mieszkańcy, którzy odwiedzą nasze sołectwa i najbardziej aktywnym stowarzyszeniom i miejscowościom wręczą Opolskie Gwiazdy Europy. Będzie to 15 gwiazd – symbolicznie na nasze 15-lecie wstąpienia do Unii Europejskiej – precyzje Anna Golec.

W miejscowości Grabin powstanie natomiast piękna plenerowa wiata wiejska. Pojawi się ona w okolicach świetlicy oraz remizy OSP. Sprawi, ze wiele ciekawych wydarzeń zyska nową formułę i będzie odbywać się na świeżym powietrzu. –  Rozmawialiśmy z mieszkańcami i to oni opowiedzieli się za wiatą. W ramach tego projektu chcemy jeszcze zorganizować biesiadę oraz spotkania integracyjne –  przyznaje Janina Kępa ze Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Wsi Grabin, zgłaszającego inicjatywę „Kultura pod wiatą”.

 

W Chróścinie natomiast gratka dla miłośników wędkarstwa. Już po raz dziesiąty odbędzie się tam festyn wędkarski, tym razem pod hasłem „Chróścina kierunek Europa”. 13 i 14 lipca na tamtejszych stawach odbędzie się impreza dla małych i dużych. – W pierwszy dzień w sobotę będzie prezentacja filmu „Chróścina – wczoraj, dziś jutro” oraz spotkanie i wędkowanie dla dzieci, natomiast w niedzielę zawody dla wszystkich starszych, pań i młodzieży. Impreza gromadzi mnóstwo ludzi z samej Chróściny, całej gminy i Opola. Mamy 60 stanowisk wędkarskich i jest już lista rowerowa – wyjaśnia sołtys Chróściny Magdalena Podsada, reprezentująca Stowarzyszenie Miłośników Chróściny.

 

Stowarzyszenie „Martinus” z Tarnowa Opolskiego chce przybliżyć mieszkańcom historię i dziedzictwo miejscowości. Prezes Anna Gebauer przyznaje, że szykuje się mnóstwo ciekawych wydarzeń. – W ramach naszego pomysłu „Tarnów Opolski – nasz mały – wielki świat” mamy zaplanowane różne akcje m.in. spotkanie w Księżych Dołach, historyczną grę terenową. Chcemy przybliżyć mieszkańcom wartości historyczne na nowo. Za środki otrzymane z urzędu marszałkowskiego zakupimy sprzęt umożliwiający realizację tych zadań – wyjaśnia.

Członek zarządu województwa Stanisław Rakoczy przyznaje, że 15 lat obecności w Unii Europejskiej uwolniło niesamowitą energię, aktywność mieszkańców oraz zmieniło krajobraz opolskiej wsi. – Każdy, kto pamięta niedawną galę 15-lecia obecności wsi w Unii Europejskiej mógł zobaczyć, jak pięknie zmieniły się obszary wiejskie. W mojej ocenie opolska wieś jest najpiękniejsza w Polsce. Przyznane dotacje to bardzo sensownie wydane pieniądze. Lokalni działacze i to wsparcie sprawiają, że projektów jest coraz więcej. Pojawiają się kolejni liderzy, społecznicy i to nas bardzo cieszy – mówił.

kk

Nasze serwisy