Partnerstwo spontaniczności i pomysłów

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu „Partnerstwo bez granic 2016”. Komisja konkursowa wybrała inicjatywy samorządów, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych, które realizują najciekawsze projekty we współpracy międzynarodowej.

I tak w kategorii „Samorządy lokalne” I miejsce zdobyło Starostwo Powiatowe w Prudniku za inicjatywę „Sport – skuteczne narzędzie ograniczenia społecznych nierówności w zdrowiu dzieci”. Jak mówił starosta Radosław Roszkowski, powiat prudnicki, który słynie ze współpracy polsko-czeskiej, tym razem nawiązał kontakt z norweską gminą Froya i zorganizował turniej piłki nożnej dla dzieci od 8 do 12 roku życia. Udział wzięło w nim 69 osób, które wyposażono w stroje piłkarskie. Odbyły się także zawody rowerowe, a efektem projektu jest utworzenie w Prudniku nieodpłatnej wypożyczalni rowerów, z której korzystają uczniowie powiatu.

W kategorii „Instytucje publiczne” laureatem został Ośrodek Kultury w Niemodlinie za inicjatywę „Święto karpia 2016/Carp festiwal”. Impreza nie tylko promuje rybę, ale jest pretekstem do do organizacji wielu innych imprez – m. in. konkursu rysunku satyrycznego „Karpik” (wzięło w nim udział 114 rysowników z 39 państw oraz 80 z Polski) i plastycznego konkursu dla dzieci „Mały karpik”.

Natomiast w kategorii „Organizacje pozarządowe” I miejsce przypadło Ochotniczej Straży Pożarnej w Bobrowej za „XVII Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowej”. Wzięło w nich udział 60 przedstawicieli z Czech, Niemiec, Słowacji i Francji oraz 28 zawodników z Polski. Pomysł zrodził się w trakcie warsztatów Odnowy Wsi, dzięki niemu rozwinęła się także lokalna infrastruktura – powstało boisko sportowe oraz chata drwala i strażaka.

Zdobywcy pierwszych miejsc otrzymali nagrody pieniężne w wysokości trzech tysięcy złotych, drugie miejsca uhonorowano nagrodą w wysokości 2 tys. złotych, a trzecie – nagrodą w wysokości tysiąca złotych.

Przewodnicząca jury, a jednocześnie wiceprzewodnicząca sejmiku, Elżbieta Kurek, mówiła, że komisja była pod wrażeniem zaprezentowanych inicjatyw. – Wiele z nich miało wzruszający i inspirujący charakter. Większość opierała się na przyjacielskich więzach – powiedziała.

Gratulując nagrodzonym, marszałek województwa opolskiego, Andrzej Buła, mówił, iż kontakty międzynarodowe, które nawiązują opolskie samorządy, organizacje i instytucje, daleko wykraczają poza granice państwowe. Cechuje je spontaniczność, oryginalność pomysłów i idei. – Jesteśmy pełnoprawnymi partnerami, rozwijamy skrzydła. Życzę wam jak najwięcej otwartości w tych kontaktach, dobrych pomysłów i wsparcia – powiedział.

MS

Nasze serwisy